MFD 13. 8. Angermannová

16.08.2013
DOTAZ:

Hezký den,

brzy začne nový školní rok i pro děti v MŠ. Můžete mi napsat, kolik dětí letos nastoupí do školek ve vašem městě? Kolik školek máte, jakou mají kapacitu a kolik dětí vaše školky letos musely odmítnout a kolik odmítnutých bylo vloni?
Míst pro předškolní děti je málo již delší dobu, podařilo se městu pro letošní rok nějakou novou školku otevřít nebo počet míst v nich rekonstrukcí zvýšit? Pokud ano, o kolik víc míst proti loňsku máte?

ODPOVĚĎ:

Statutární město Ústí nad Labem zřizuje 27 mateřských škol a 3 mateřské školy, které jsou sloučeny se základními školami. Celková kapacita je nyní 2536 dětí. Po zápisu může ve školním roce 2013/14 nastoupit 750 dětí.
Červnové jednání rady přineslo rozpočtové opatření, na základě kterého dojde již od září 2013 k rozšíření kapacity v ústeckých mateřských školách o 91 míst. Od 1. 9. 2013 město otevře dvě nové třídy – jednu v MŠ Pastelka a druhou v MŠ Skalnička. Během prázdnin budou dokončeny stavební úpravy těchto tříd (oprava osvětlení, instalace krytů na topení a parapetů, ručníkový bloků, nová lina a koberce, vymalování) a obě školky se dovybaví prádlem a učebními pomůckami. V dalších školkách budou provedeny drobné úpravy sociálního zařízení v souladu s hygienickými normami, a tím dojde od 1. 9. 2013 k navýšení počtu míst také v MŠ Skalnička, MŠ Pastelka, Internátní MŠ, MŠ Vojanova, MŠ Pomněnka, MŠ Vyhlídka, MŠ Dobětice. Na uvedené úpravy vyčlenila rada města 1,925 mil. Kč z prostředků, které se podařilo městu ušetřit díky dobrému hospodaření v roce 2012. V loňském roce nebylo přijato na konkrétní vybrané školky požadované rodiči 389 dětí, volné kapacity však byly v jiných mateřských školách jako například v Mojžíři a Neštěmicích. Celková kapacita v MŠ je nyní 2627 dětí.
Radní 12. 8. 2013 schválili zřízení nové příspěvkové organizace Mateřská škola V Zeleni se dvěma třídami pro 55 dětí. Vlastní vzdělávací činnost bude započata od 1. 9. 2014.
Podpora vzdělání je pro vedení města nejdůležitější prioritou. Je proto samozřejmé, že když se městu podařilo vytvořit úspěšným hospodařením volné zdroje, podpoří své základní školy. Proto rada rozhodla o další finanční podpoře ve výši 10 mil. Kč školským zařízením. Každá základní škola a DDM získají nad rámec rozpočtu půl milionu korun. Prostředky budou použity na opravy a rekonstrukce, například na výměnu oken, opravy sociálních zařízení nebo na hřiště.