image

Dotaz MF Dnes 3. 1. 2012, Ondřej Černý

03.01.2012
DOTAZY:

Jak se v Ústí likvidují po svátcích vánoční stromky? Je nějaký speciální svoz (kontejnery( nebo se jen dávají k popelnicím a častěji se odtud odvážejí? Mají i nějaké další využití - např. štěpka a pak topení atd.?

ODPOVĚĎ:

Svoz vánočních stromků v Ústí nad Labem zajišťuje poskytovatel komunálních služeb pro město – Společnost AVE Ústí nad Labem s.r.o. (dále jen AVE), v rámci uzavřené Smlouvy o poskytování komunálních služeb, ale na základě samostatné objednávky města. Soustředěný svoz vánočních stromků je běžně organizován ve dvou týdnech bezprostředně navazujících na ukončení doby vánoční – tj. – po svátku Tří králů, kdy obyvatelé města odkládají vánoční stromky k jejich stanovištím odpadových nádob.
V této době sváží vánoční stromky speciální vozidlo společnosti AVE, které je odváží na kompostárnu situovanou v prostoru bývalého lomu Antonín Zápotocký, ve Všebořicích. Tam jsou přivezené stromky nadrceny a drť je pak přidávána do zakládky kompostu. V současné době se společnost AVE snaží v prostorách navazujících na kompostárnu zřídit potřebnou dotřiďovací plochu, aby bylo možné zajistit efektivnější eliminaci cizorodých látek ze vstupních materiálů do kompostárny. V současné době byly totiž zbytky lamet a vánočních řetězů odstraňovány z kompostu, z významné části, až po dokončení komponovacího procesu – při prosévání kompostu na třídících sítech.