Deník 29. 7. Veronika Udatná

29.07.2013
DOTAZ:

Dobrý den,
posílám dotaz v souvislosti s přemnoženými holuby v centru města. Obyvatelé bytového domu v Hrnčířské ulici si stěžují, že jim okupují balkóny, v průchodech domu se povalují uhynulé kusy. Jak se město snaží množství holubů korigovat? Využívá například odchytové sítě apod.? V minulosti vypustilo k jejich odchytu rarohy, osvědčila se tato metoda a má město v plánu ji do budoucna opakovat?

ODPOVĚĎ

Vyjádření OŽP
Obyvatelé domu v Hrnčířské ulici by měli své stížnosti směřovat na vlastníka objektu či na jeho správce, neboť ochrana soukromého majetku není v kompetenci samosprávných orgánů. Dílčí opatření může realizovat přímo uživatel bytu, a to hlavně instalací speciálních bodců nebo sítí, bránících usedání holubů na parapetech apod.
Odbor životního prostředí provádí každou zimu monitoring výskytu holubů, na základě kterého se případně objedná odchyt holubů do speciálních klecí u specializované firmy.
Odchyt holubů rarohy se neosvědčil, tato metoda se do budoucna nebude opakovat.
V případě, že lidé naleznou uhynulého holuba, je třeba volat městskou policii, která zajistí odborné odstranění v kafilérii.