image

Dotaz Ústecký deník 8.7.2011: Jitka Hadašová

15.07.2011
Dobrý den,
dostali jsme do redakce upozornění od čtenáře na zdemolovanou "vyhlídkovou palubu" v Městských sadech a také lavičku umístěnou přímo pod kamerou MP. Údajně zde dennodenně řádí jedna parta romských výrostků, která ničí, na co přijde. Ví magistrát o tomto problému? A jak ho řeší? Neuvažuje o hlídačích parku?

Odpověď:
Hlídky Městské policie pravidelně procházejí Městskými sady, vzhledem ke zmiňovaným incidentům byla pochůzková činnost v parku posílena.
V Městských sadech jsou také častěji prováděny bezpečnostní akce zaměřené na mladistvé delikventy.
Kamerový systém, který Městská policie využívá jako dohled na veřejný pořádek a předcházení pouliční trestné činnosti bohužel není schopen pokrýt celý prostor Městských sadů. Díky kamerovému systému se Městské policii již podařilo odhalit několik přestupků týkajících se vandalismu.
Příklady vandalismu:
Například jsme odhalili vandaly, kteří znečišťovali fontánu tím, že do ní nalévali prostředek na nádobí. Dalším případem byli opilí nezletilí mladíci, kteří se snažili vylézt na sochu. Strážníci je zajistili a poté odvezli domů.
Kamerový systém funguje i jako prevence znečišťování veřejného prostranství, kdy při spatření závadových osob, jako jsou například lidé bez domova nebo zfetované osoby, může strážník zasáhnout. Může tyto osoby vykázat z místa a popřípadě jim nařídit úklid nepořádku, který po sobě zanechaly.