image

Ústecký deník 27.7.2011 Janni Vorlíček

28.07.2011
Dobrý den,
1) Jak pokračuje tažení města proti nezodpovědným majitelům zdevastovaných domů?
2) Padl už nějaký příkaz k demolici, nebo se město chystá nějaký vydat a komu?
3) Kolik příkazů k napravení současného stavu zničených objektů (alespoň řádově) město odeslalo?
4) Jaký je výsledek, podařilo se některé případy vyřešit?
5) Které a jakým způsobem?
6) Chystá město nějakou větší akci v této souvislosti?
7) Co věčně diskutovaný hotel Máj, který je dnes nejhorší ostudou Ústí nad Labem?


Velice děkuji za rychlé odpovědi do aktuálního vydání Deníku. S pozdravem, Janni Vorlíček
Odpověď: Stavební odbor MmÚ
1. Město vypracovalo seznam všech zdemolovaných objektů a podniká všechny kroky k tomu, aby se spojilo s jejich majiteli, bohužel téměř ve všech případech prostřednictvím Policie ČR. U V několika objektů se zpracovává statický posudek, snažíme se předat výzvy k zabezpečení objektu proti vniknutí. Například u domu v Prostřední ulici nechalo město objekt zazdít, v průběhu tří dnů ale bylo zazdění rozebráno. V dalších mnoha případech byla předána výzva k vyklizení objektu. Pokud majitelé na tuto výzvu reagovat nebudou, budeme dále postupovat tak, jak nám umožňují platné zákony.
2. Bohužel město nemůže nařídit demolici, neboť jde o soukromé objekty, ve většině případů jde o nemovitosti zadlužené u bank, na které je uvalena exekuce a jejich demolicí by se město vystavělo nárokům na uhrazení pohledávek u bank
3. V současné době se již jedná o desítky příkazů.
4 – 5. Jak vyplíbvá z našich předchozích odpovědí, probíhá mnoho jednání o řešení nevyhovujícího stavu. Tato jednání jsou velmi zdlouhavá a většinou nevedou k takovému cíli, jaké by si město představovalo.
Odpověď MP
6. MP nadále provádí časté kontroly zahrádkářských a chatových oblastí. V červenci jsme do kontrol postupně zahrnuli i tzv. garážové dvory.
7. Strážníci provádí pravidelné kontroly této budovy a téměř vždy se setkávají s bezdomovci, kteří využívají tento objekt k přespání. Majitel objektu pan Houžvička je stále nezvěstný, pátrá po něm Policie ČR. Z toho vyplívá, že i pro naši komunikaci je absolutně nedostupný.

„Městská policie i stavební odbor MmÚL v současné době dělá maximum na hranici zákonných možností, aby došlo k nápravě nevyhovujícího stavu opuštěných objektů. Bohužel však musím říci, že současná legislativa neumožňuje městu řešit tyto případy tak, aby bylo řešení rychlé a město nebylo finančně zatíženo. Musím proto opětovně apelovat na naše zákonodárce, aby se touto situací zabývali. Situace, která trápí nás v Ústí nad Labem, trápí i jiná města naší republiky a je pro mne naprosto nepochopitelné, že stávající legislativa ještě nebyla upravena tak, aby podporovala veřejný zájem“, dodal náměstek primátora Jan Řeřicha.