image

Dotaz Ústecký deník 16. 2. 2011 16:27: Petr Sochůrek

17.02.2011
Dobrý den
do redakce došlo několik podnětů ohledně seřízení semaforů na světelných křižovatkách:

1) Podle čeho se určují intervaly jednotlivých světelných signálů.
2) Kolik stojí údržba světelných zařízení za rok na křižovatkách v Ústí nad Labem.
3) Jaká firma pro město provádí údržbu a seřízení.
4) Jsou podle odboru dopravy semafory na křižovatkách správně seřízené? Redakce obdržela několik postřehů, že na světelných křižovatkách za sebou nefunguje tzv. zelená vlna.

Odpověď 17. 2. 2011 8:15
Dobrý den…
1. Nastavení intervalů na světelně řízených křižovatkách vychází z frekvence průjezdů vozidel jednotlivými směry v křižovatce. Takto je vytvořeno základní schéma, které se může částečně měnit s ohledem na skutečně projížděná vozidla, která jsou detekována v prostoru křižovatky.
2. 4,5 mil. Kč/rok. V této částce je kromě údržby obsažena i kompletní obnova zastaralých řadičů (řídících jednotek) na celém území města rozložená do období platnosti smlouvy, tj. 12 let.
3. NTD group a.s. Ústí nad Labem
4. Ano jsou. Zelená vlna je nastavena pouze na třech křižovatkách jdoucích po sobě – Špitálské náměstí, Brněnská, Revoluční. V jiných částech města ji nelze realizovat s ohledem na vzdálenosti a taktéž dopravní zátěž. Nutno podotknout, že každé zapojení křižovatek do série způsobuje značné omezení kapacity jednotlivé křižovatky. Případné postřehy by bylo vhodné konkretizovat.