image

Dotaz MF Dnes 21. 11. : Lucie Chlebná

22.11.2011
DOTAZY:

Dobrý den,
prosím o reakci k problematice vyhrazeného parkování v Masarykově ulici, a to v úseku od Lidického náměstí po křižovatku s Pařížskou.
V tomto úseku už léta funguje lékárna (lékárna Udivadla, Masarykova 1297/8). Její provozovatelka si stěžuje na neúnosnou dopravní situaci - do lékárny je nutné několikrát denně zavážet zboží, místa pro zásobování před její provozovnou jsou ale permanentně obsazená jinými vozidly. Stává se, že dodavatel nemá kde zaparkovat a objednané léky nedodá, podle majitelky lékárny to ohrožuje zdraví pacientů.

1. Majitelka lékárny, paní Simona Mahnerová, proto žádala na odboru dopravy o jedno vyhrazené místo pro parkování zásobovacích vozů (ale třeba i sanitek, které sem vozí pacienty po hospitalizaci) před svojí provozovnou, odbor dopravy jí ale nevyhověl. Proč?

2. Je v těchto případech lékárna posuzována jako běžný obchod, nebo jako zdravotnické zařízení či podobná služba zdraví občanů?

3. Proč je možné získat vyhrazené místo například pro restauraci, ale ne pro lékárnu, podle čeho se rozhoduje?

4. Kolik by ročně stálo jedno vyhrazené parkovací stání v této části Masarykovy ulice?

5. V jakém režimu nyní tento úsek Masarykovy ulice funguje - kdo, na jak dlouho a za jakých podmínek tu smí parkovat?

6. Jakým způsobem město kontroluje, aby v tomto místě byla tato pravidla dodržována?

7. Paní Mahnerová poukazuje také na arogantní přístup úředníků odboru dopravy, konkrétně pana Vlčka (vedoucí oddělení správy komunikací). Při úředním jednání, které spolu vedli, se měl vyjádřit, že je mu jedno, jestli v její lékárně někdo z pacientů zkolabuje či umře kvůli tomu, že dodavatel léků neměl kde zaparkovat a léky nedodal. Mohl by se k tomu pan Vlček nebo jeho nadřízený jakkoli vyjádřit?ODPOVĚDI:

1. Již několik dní je v uvedeném prostoru instalováno dopravní značení pro zajištění zásobování s časově omezeným stáním, které právě umožňuje zásobování všech provozoven zde umístěných, tedy i lékárny.
2. Dotaz směřujte na živnostenský odbor, dle zákona o provozu na pozemních komunikacích se jedná o zásobování
3. V centru města nejsou povolovány žádná vyhrazená místa pro provozovny, může ještě časově dobíhat některé povolení z minulosti.
4. Cena je dána obecně závaznou vyhláškou o místním poplatku, správcem poplatku je příslušné ÚMO
5. Úsek Masarykovy ulice a další komunikace v centru jsou postupně označovány dopravním značení zajišťujícím časově omezené zásobování, přístupné pro všechny provozovatele
6. Standardní kontrolou policie ČR a městské policie
7. Majitelka lékárny zneužívala vydanou povolenku městem na parkování svého osobního vozu, čímž naprosto popřela svoji argumentaci o použití místa pro zásobování třeba sanitkami, ke konkrétnímu jednání se není možno vyjádřit, neboť se odehrálo pouze mezi oběma osobami. Vedoucího odboru dotyčná nekontaktovala. Jak již bylo uvedeno je v uvedeném prostoru instalováno dopravní značení pro zajištění zásobování s časově omezeným stáním, které umožňuje zásobování všech provozoven zde umístěných, tedy i lékárny.