image

Dotaz MF DNES 26. 4. 2011: Artur Janoušek

27.04.2011
Dobrý den,
vážená paní Solničková,
chtěl bych se zeptat, co říkáte na výsledky indexu České pojišťovny, podle něhož se Ústí nad Labem co do bezpečnosti na silnicích a co do počtu smrtelných nebo vážných nehod zlepšilo nejvíc ze všech krajských měst. Z 12. místa ze 13 měst celkem za rok 2009 postoupilo Ústí na 4. místo za loňský rok. Jaké vidíte příčiny?

A ještě druhá věc: studentky Zdravotnických studií si zkusily, jaké to mají vozíčkáři v centrum Ústí nad Labem. Na magistrátu se dostaly všude, kam potřebovaly, ale do budovy, kam se chodí pro řidičáky, vedle magistrátu, se nedostaly. Plošina je za dveřmi, které se neotvírají a proto se k nim vozíčkář nedostane a o pomoci se nedozvonily. Stejně tak objížděly budovu divadla a nedozvěděly se, kde se volá o pomoc a dostává dovnitř. Také na terasy kaváren (předzahrádek) se kvůli schodům nedostaly. Co na to říkáte? Víte o strastech vozíčkářů a co s tím vedení města udělá (alespoň ve svých budovách)?

Odpověď – Odbor dopravy MmÚ
1. Tento dotaz směřujte na Policii ČR. Co se týče města, tak to i nadále bude pokračovat v bezpečnosti a prosazovat nutné kroky, jako např. budování bezpečných přechodů či asistence městských strážníků na přechodech pro chodce u škol, což zcela jistě přispělo k větší bezpečnosti na našich silnicích.
2. Boční vchod je opatřen plošinou pro ZPP a k jeho spuštění je zapotřebí stisknout zvonek na příslušné pracovníky, kteří zajistí obsluhu. Toto platí v úřední hodiny. Proto je nutné uvést, kdy studentky (v jaký den a hodinu) svůj pokus absolvovaly.
====================================================
Dobrý den,
tento vchod je sice opatřen plošinou, ale vozíčkář se na ní sám nedostane, protože ta je za částmi dveří, které se neotvírají. Studentky zvonily v úředních hodinách, ale pomoci se nedočkaly. A co říkáte na divadlo, do něhož se na vozíku nedostaly? A na terasy před kavárnami na Lidickém náměstí, kde schody brání vozíčkářům v přístupu?
Děkuji za odpovědi.
Odpověď:
Co se týče magistrátu, je nutné udat den a čas abychom danou situaci prošetřili. Co se týče divadla a kaváren, je nutné se obrátit na vlastníky objektů.
================
Dobrý den,
tak jsem zjistil, že ty studentky z Ústavu zdravotnických studií jezdily na vozíkách po Ústí 6. dubna dopoledne. Na magistrátu byly kolem 9 až 10 hodiny. Na zvonění se nikdo neozval, nakonec musely sami odchytit v budově úředníka, který vzal klíče a plošinu na vozík spustil. Prověříte to? Díky, Artur Janoušek, MF DNES

Odpověď:
Na základě upozornění studentek z Ústavu zdravotnických studií byla prověřena funkčnost videotelefonu, který slouží k zavolání obsluhy plošiny pro zdravotně postižené. Byla zjištěna technická závada na videotelefonu a z důvodu nefunkčnosti bude muset úřad zakoupit nový. Děkujeme za upozornění, na jehož základě bude pravidelně docházet ke kontrole systému.
============================
Děkuji,
můžu jen vědět, kdy zařízení opravíte a za kolik? A jde skutečně o videotelefon? U plošiny je nějaký displey?
Díky,

Ano, zařízení zkontrolovali technici, kteří konstatovali, že videotelefon je neopravitelný, je tedy nutné pořídit nový. Předpokládaná cena je necelých dvacet tisíc korun a zařízení je již objednané. Nové zařízení jsme objednali v provedení anti-vandal, to znamená, že je zabezpečené proti poškození nepovolaných lidí