image

ČTK 18. 9. Malecká

24.09.2014
DOTAZ:

1) Kolik stála stavba stadionu? Jak bude město stadion splácet? (O splátkách víme, ale bude tam nějaké navýšení?)

2) Co bylo vůbec hlavním důvodem, proč město do této investice šlo? Nebyly pro město potřebnější věci, do kterých investovat, než fotbalový stadion?


ODPOVĚĎ:

Fotbalový klub Ústí nad Labem v sezóně 2011/2012 s předstihem zvítězil ve
2. lize. Do první ligy však nepostoupil. Důvodem byl nevyhovující stadion. Ligové shromáždění tehdy odmítlo udělit klubu výjimku, aby mohl hrát v nedalekých Teplicích. V roce 2012, tedy v době, kdy klubu nebyl umožněn postup do nejvyšší fotbalové ligy z důvodu technického stavu stadionu, byly ze strany současného vedení města aktivně činěny kroky k zahájení rekonstrukce fotbalového stadionu.

Důvodem pro rekonstrukci Městského stadionu byl dlouhodobě nevyhovující stav, který neodpovídal podmínkám fotbalové asociace a UEFA pro postup do nejvyšší ligy. Těmto podmínkám ve druhé lize vyhovuje jen několik stadionů klubů hrající uvedenou soutěž.

Rekonstrukce Městského stadionu, nebo výstavba stadionu nového, dokonce na jiném místě, byla řadu let zmiňována v různých prohlášeních, plánech i dokumentech, př:

2006/2007 – Proběhla částečná rekonstrukce stadionu, byla vybudována malá tribuna, nové ochozy, dráha a plocha. Tehdejší vedení slibovalo kontinuální pokračování prací. Ty ovšem nebyly realizovány.
2009 – Objevily se úvahy o stavbě stadionu na Klíši z modulů za 130 milionů, také nebylo nerealizováno.
2011 – Vedení města dalo příslib rekonstrukce stadionu.
2012 – V návrhu rozpočtu předloženém ODS chyběla podpora stadionu, akce byla naopak zahrnuta v návrhu rozpočtu předloženém primátorem, který ODS odmítala. (Konfrontace vyvrcholila rozpadem koalice v březnu 2013, jediným důvodem rozpadu koalice nebyl městský stadion.)

V období 2002 až 2012 bylo do stadionu investováno 104 mil. Kč. Nejvíce při částečné rekonstrukci v letech 2006 až 2007, cca 48 mil. Kč. V letech 2003, 2008 a 2009 neinvestovalo město do stadionu žádnou sumu, v roce 2011 pak 60 000 Kč.

Až současné vedení města uskutečnilo kroky k přípravě stavby. Projekt byl odsouhlasen technickými odborníky fotbalové asociace, získal stavební povolení, a v investiční rezervě rozpočtu zajistilo vedení města financování akce na příští roky. Stadion po modernizaci splňuje všechny podmínky, které jsou fotbalovou asociací a UEFA vyžadovány (sektor pro fanoušky soupeře, zázemí pro fotbalisty a novináře, vyhřívaný trávník, nové pokladny a komunikace, apod.).

Výběr zhotovitele stavby poprvé v historii města proběhl formou elektronické aukce. Vysoutěžená cena 168 mil. Kč byla o 30 milionů nižší než původně odhadovaná cena. Město bude částku za stadionu bezúročně splácet během deseti let.


Dne 29. 3. 2013 bylo předáno staveniště zhotoviteli (METALL QUATRO spol. s r.o.) a byly započaty práce na zařízení staveniště.


Realizace stavby je celkem 168 475,38 Kč vč. DPH. Zastupitelstvo města o žádném navyšování ceny nejednalo.