Mapový portál Ústí nad Labem

Aktuality

Strana: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  <a href='/mapovy-portal/aktuality.html?page=2'>&gt;&gt;&gt;

Inovace webu a aplikací oddělení GIS - nový Mapový portál

01.11.2018

Webové stránky oddělení GIS, odkud lze spuštět mapové aplikace pro veřejnost a kde jsou umístěné další informace související s mapami a geografickým informačním systémem (GIS) města, prošly několika inovacemi:

 • Web oddělení GIS se přesouvá z podstránek Odboru investic a územního plánování do samostatné sekce s novým názvem Mapový portál.
 • Mapový portál nyní naleznete na snadněji zapamatovatelné URL adrese www.usti-nad-labem.cz/cz/mapovy-portal/. Na mapový portál se lze rovněž dostat z hlavní stránky webu města kliknutím na dlaždici Mapový portál.
 • Jednotlivé podstránky Mapového portálu jsou nyní dostupné z menu na levé straně webu. Podívejte se na obrázek srovnání ZDE.
 • Úplnou novinkou je podstránka Webové aplikace, odkud lze spustit nový přehledný rozcestník územně plánovací dokumentace a územně plánovacích podkladů pro celé ORP Ústí nad Labem a přehledovou aplikaci legend a informací o datech použitých v mapových aplikacích (aplikace Metadata a legendy). Webové a mapové aplikace jsou vzájemně propojeny. Územně plánovací podklad nebo dokumentaci lze zobrazit v mapě pomocí tlačítka Veřejná mapa. Informace o datech nebo mapovou legendu lze zobrazit přímo pro konkrétní mapovou aplikaci procházením aplikace Metadata a legendy nebo přímo z prostředí mapové aplikace.
 • Portál ÚAP (územně analytických podkladů), který byl dostupný na samostatné stránce (https://mapy.usti-nad-labem.cz/uap/) se přesouvá pod Mapový portál a je dostupný z menu na levé straně webu.
 • Všechny mapové aplikace lze nyní spouštět také přes QR kódy. QR kód konkrétní mapové aplikace lze zobrazit kliknutím na symbol QR kódu pod obrázkem na stránce aplikací.
 • Přepracováno bylo vyhledávání v mapových aplikacích. Nyní lze jednoduše vyhledávat parcely, katastrální území, obce, adresy a ulice v jednom textovém poli. Nástroj vyhledávání bude dynamicky našeptávat dostupné výsledky. Výsledek vyhledávání adresy lze rovnou zobrazit také v Google mapách.
 • Portál ÚAP (územně analytických podkladů), který byl dostupný na samostatné stránce (https://mapy.usti-nad-labem.cz/uap/) se přesouvá pod Mapový portál a je dostupný z menu na levé straně webu.
 • Kresba parcel a informace dostupné po kliknutí na parcelu jsou nyní aktualizovány každý den.
 • Kopírování URL adresy pro WMS prohlížecí služby města, které jsou k dispozici na stránce WMS služby, je nyní zjednodušeno. Stačí kliknout na tlačítko Kopírovat URL.
 • Web oddělení GIS, resp. Mapový portál prošel také několika designovými vylepšeními.

Doufáme, že novinky přispějí k lepší orientaci v mapách města i všech souvisejících informacích a agendách.

 

Historické mapy

01.11.2018 Mapová aplikace Historické mapy v ORP Ústí nad Labem je převedena do nového modernějšího prostředí. Již není nutné instalovat plugin Adobe Flash Player, aplikace běží i na mobilních telefonech a lépe se ovládá. Aplikace nabízí 2 synchronizovaná mapová okna, do každého lze přidat jiný mapový podklad a vzájemně je překrývat. Snadno tak lze pozorovat vývoj vybrané lokality v různých časových obdobích (dle zvoleného mapového podkladu). Aplikace obsahuje mapové podklady za posledních 170 let - od Císařských otisků z roku 1842 po aktuální leteckou mapu z roku 2018.
 

Dopravní omezení při půlmaratonu

12.09.2018 Oddělení GIS připravilo interaktivní webovou mapu dopravní situace při ústeckém půlmaratonu. Webová mapa nabízí občanům i návštěvníkům města ucelený pohled na dopravní omezení při konání sobotního běžeckého závodu RunCzech. Mapa barevně rozlišuje oblasti a ulice dle času omezení. Po kliknutí na uzavírku či omezenou oblast v mapě se zobrazí další podrobnosti o situaci. V mapě jsou vyznačeny a popsány také možnosti vjezdu a výjezdu z omezených oblastí. Mapa byla vytvořena na podkladu elektronické brožury dopravních informací dostupné na webu pořadatele závodu www.runczech.com a je její dynamickou alternativou.
Tisková zpráva ZDE.
 

Komunální volby 2018

11.09.2018 Pro zlepšení orientace občanů u voleb vytvořilo oddělení GIS opět speciální mapovou aplikaci. Aplikace po zadání adresy (ulice + číslo popisné) ukáže volební místnost, která zadané adrese přísluší.
 

Aplikace Turistické zajímavosti v německém jazyce

02.07.2018 Oddělení GIS ve spolupráci s oddělením cestovního ruchu připravilo německou verzi aplikace Turistické zajímavosti. Mezi českou a německou verzí je možné se přepínat přímo v aplikaci pomocí vlaječky v pravém horním rohu. Německou verzi aplikace lze spustit také přímo z německé verze webu města www.usti-nad-labem.cz/de/karten-app.
 

Dětská hřiště v Ústí nad Labem

17.05.2018 Oddělení GIS spouští novou mapovou aplikaci Dětská hřiště v Ústí nad Labem. Aplikace zobrazuje dětská hřiště na území města, včetně jejich fotodokumentace a doplňkových informací o provozovateli, provozní době, vybavení, GPS poloze atd. Data dětských hřišť vznikla v rámci průběžné aktualizace územně analytických podkladů.
 

Muzea a sbírkové expozice na Ústecku

12.03.2018 V mapové aplikaci Turistické zajímavosti v Ústí nad Labem a okolí bylo zpracováno nové téma - Muzea a sbírkové expozice na Ústecku. Téma bylo původně vydáno formou tištěného materiálu oddělením cestovního ruchu Magistrátu města Ústí nad Labem. Tato webová aplikace převádí původní materiál do interaktivní mapové podoby a doplňuje jej o nově pořízené fotografie, GPS a další aktualizované informace.
 

Školské obvody v Ústí nad Labem

12.03.2018 V mapové aplikaci Školské obvody je nyní možné zadáním adresy bydliště do pole pro hledání přímo vyhledat a v mapě zobrazit příslušnou spádovou školu a školský obvod.
Krátký video-návod je k dispozici ZDE.
 

Ucelený přehled výkresů v aplikaci Územní plány obcí

09.02.2018 V mapové aplikaci Územních plánů obcí v ORP Ústí nad Labem je nyní k dispozici přehled všech dostupných výkresů a textových dokumentů územních plánů obcí, jejich změn a územních studií. Po kliknutí na funkční plochu územního plánu, na plochu změny územního plánu nebo řešenou plochu územní studie se zobrazí vyskakovací okno s informacemi a odkazy na veškerou dokumentaci, včetně odkazů do ILAS a na web obce. Územní studie je nutné nejprve zapnout v seznamu vrstev.
Krátký video-návod je k dispozici ZDE.
 

Přehled novinek v aplikacích ÚAP a Územní plány obcí

29.01.2018 V aplikacích územně analytických podkladů a územních plánů obcí v ORP Ústí nad Labem je nyní k dispozici přehled aktualizací mapových vrstev. Uživatel se tak snadno doví, že byl zveřejněn nový územní plán, jeho změna nebo že byla aktualizována vrstva územně analytických podkladů. Novinky lze zobrazit kliknutím na ikonu N pod oknem hledání (nástroj Novinky v aplikaci).