image

Zájem o veřejné zakázky města zůstává vysoký

31.08.2018
I když v republice konkurence zájemců o veřejné zakázky měst klesá, Ústí nad Labem se ve srovnání českých měst dostalo na druhé místo.

 

Vyplývá to z analýzy společnosti EconLab, podle které se konkurence o veřejné zakázky propadla o třetinu. Propadu odpovídá i tlak na nárůst cen prací.

„Jen ve stavebnictví proto letos stát přijde o 17 mld. Kč. Nejmenší škody páchá propad ve městech, která zakázky vypisují chytře: Orlová, Ústí nad Labem nebo Karlovy Vary vypisují zakázky ve vhodnou dobu, vhodnou formou a hlavně je kvalitně připravují,“ uvedl Jiří Skuhrovec, spoluautor studie.

„Je to příznivá zpráva. Dokazuje, že i přes různé útoky a zpochybňování práce vedení města a lidí, kteří se na veřejných zakázkách podílejí, se v této oblasti městu daří. Je to výsledek tříletého úsilí, kdy jsme dokázali systém zefektivnit a dosáhli jsme značných úspor,“ poznamenal první náměstek primátorky Jiří Madar. V období 2013 - 2015 přitom bylo město v tomto směru hodnoceno až na 21. místě.

Podle studie je rok 2018 z hlediska konkurence o zakázky nejhorším v posledních patnácti letech. Vedle trhu stavebních prací pokračuje markantní propad i v lesnictví, nebo právních a poradenských službách. Příčinou je paradoxně ekonomický boom – firmy nemají zájem se hlásit o státní zakázky, když je všude práce dost.

Jak se s problémem mohou úřady vypořádat? Prvním krokem je nedělat zbytečné chyby, uvádí se ve studii. „Taková stavební zakázka vypsaná v říjnu, v užším řízení a ještě s elektronickým příjmem nabídek, to je zaručený odpuzovač konkurence. Spočítali jsme, že tyto tři chybné kroky dohromady způsobí skrze slabší soutěž navýšení ceny v průměru 20 %,“ vysvětlil Jiří Skuhrovec.

Studie :  https://medium.com/zindex/veřejné-zakázky-2018-suché-období-b68a3b1f798b

Zájem o veřejné zakázky města zůstává vysoký