image

Technika je na zimní údržbu připravena

27.11.2019
Kontroly připravenosti techniky na zimní údržbu se ve společnosti AVE zúčastnil primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

 

Zimní údržbu městských komunikací a chodníků zajišťuje společnost AVE Ústí nad Labem na základě platné smlouvy. Údržba probíhá podle operačního plánu, který je zpracován na základě Prováděcí vyhlášky 104/1997 Sb. Plán připravuje a zpracovává správce komunikací, tedy odbor dopravy a majetku Magistrátu města Ústí nad Labem.

Městské komunikace jsou rozděleny do čtyř skupin podle dopravního významu pro město. První tři skupiny jsou udržovány v pořadí, kde platí časové limity. Ve čtvrté skupině jsou komunikace, na kterých se pravidelná zimní údržba neprovádí, tyto komunikace jsou dány nařízením města.

plán zimní udržby najete zde: https://www.usti-nad-labem.cz/cz/dopravni-portal/cisteni-komunikaci/cisteni-

Časové limity jsou: První pořadí (113 km) – 4 hodiny, druhé pořadí (122 km) – 12 hodin a třetí pořadí (100 km) – 48 hodin. Časové limity platí po skončení spadu sněhu. V rámci zimní údržby je čištěno také zhruba 400 000 metrů čtverečních chodníků.

Na zimní údržbu je připravena zásoba více než 1 100 tun soli, 25 tun solanky a ve skladu je ještě dalších 60 tun posypového materiálu. O kvalitně upravené chodníky by mělo být postaráno prostřednictvím pěti velkých sypačů a jedenácti malých odklízecích vozidel.

Město vlastní čtyři meteostanice, systém kontroly, který je k dispozici, umožňuje náhled na aktuální stav vozidel v terénu včetně polohy pluhu.

Ústí nad Labem je specifické členitostí terénu, příkladem je ulice Na Schodech, kam vozidla při námraze musí i couvat. Zvláštní údržbu si žádá Mariánský most, který se udržuje speciální drtí, aby se nepoškozovala ocelová konstrukce.

 

Primátor na kontrole v AVE

Technika je připravena

Technika je na zimní údržbu připravena