image

Vichřice v Ústí nikoho nezranila

30.07.2005
Už půl hodiny po půlnoci se sešel krizový štáb města, aby přijal opatření k odstranění následků silného větru.

    „Na operační středisko městské policie jsem volal v 00.10 hod. Bylo jasné, že nás čeká náročná noc. Nemáme žádnou zprávu o zranění obyvatel, což je nejdůležitější“, říká náměstek primátora Jan Kubata.

     Podle Kubaty bylo přednostní snahou města zajistit bezproblémový provoz městské dopravy a odklidit napadané stromy a větve z důležitých komunikací. Městští strážníci průběžně informovali o aktuálním stavu v místech své pochůzkové činnosti a napadané porosty často sami odstraňovali. Na klíšské „Hvězdě“ bylo nutné opravit troleje, které spadly.

   „Ještě před tím, než se sešel krizový štáb, jsem se spojil s ředitelem Spolchemie Martinem Procházkou a ptal se na situaci v podniku v souvislosti s možnými riziky havárie. Obdržel jsem naštěstí velice uspokojivou zprávu“, dodává náměstek.

Centrální obvod hlásí několik poškozených a dvě utržené střechy na domech v Předlicích. Jedna dokonce odletěla do areálu společnosti Linde Technoplyn. Poškozená je také střecha gymnázia v Jateční ulici a u jednoho objektu ve starém areálu Masarykovy nemocnice. Vítr rovněž poničil střechu v domě v ulici Resslova, kde jsou dva byty neobyvatelné.

   Několik stromů a velký počet větví spadl na cyklostezku u „Vraku“, kde došlo i k poničení několika automobilů, které stály v zákazu vjezdu. Na cyklostezce se objevily stromy i v úsecích u Střekovského nábřeží a mezi Brnou a Sebuzínem. Stejná situace je na svazích u hradu Střekov. Vyvrácené stromy leží také např. v centrálním parku na Severní Terase i na některých místech neštěmického obvodu.

Z městských koupališť nejsou hlášeny žádné větší škody.

   „Magistrát i městské obvody okamžitě zajistily úklid celého města zejména prostřednictvím firem, které se starají o údržbu zeleně. Situaci se podařilo zvládnout velice rychle“, konstatuje primátor Petr Gandalovič.

   Přesný výčet škod na městském majetku bude radnice vědět pravděpodobně až počátkem příštího týdne.

Vichřice v Ústí nikoho nezranila