Ústí podepsalo miliardovou smlouvu

Ústí podepsalo miliardovou smlouvu
11.11.2005
Otevření úvěrového investičního rámce města Ústí nad Labem do výše jedné miliardy korun u Evropské investiční banky už nic nebrání. Úvěrovou smlouvu dnes podepsali primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič a vicepresident EIB Ivan Pilip.

    „Podpisem smlouvy završujeme několikaměsíční oboustranná jednání. Jsem velice rád, že jsme dokázali v krátkém čase vyjednat s bankou výhodné podmínky úvěru a splnit její požadavky. Spolupráce s prestižní EIB je důkazem kvalitní přípravy projektů města a opodstatněnosti našich dlouhodobých rozvojových záměrů“, říká Gandalovič.

   Město podle náměstka primátora Jana Kubaty počítá v průběhu příštích pěti let s rozsáhlými rekonstrukcemi cestních komunikací, zařízení pro děti, rekonstrukcí muzea i Domu kultury, vytvářením nových parkovacích míst, výstavbou trolejbusové tratě na Střekov a s velkým počtem dalších projektů.  

Podmínky, které městu EIB stanovila, jsou mimořádné. Úvěr byl poskytnut Ústí na dobu 25 let se sedmiletým odkladem na splácení jistiny půjčky. Díky svému nejvyššími možnému ratingu (AAA) EIB získává úvěrové zdroje na mezinárodních finančních trzích za výhodných podmínek. Jelikož EIB je neziskovou finanční institucí, EIB přesouvá tuto výhodu na své klienty prostřednictvím výhodných půjček. Z dlouhodobého hlediska chce město využívat jako půjčku především fondy EIB, jelikož se jedná o finanční instituci EU.

 Ústí patří k prvním městům v České republice, které úvěrové prostředky od EIB získá.                                                           

   Evropská investiční banka je autonomním orgánem v rámci struktury Evropské unie vytvořeným k financování kapitálových investičních projektů, které naplňují cíle jednotlivých politik EU. Byla zřízena Římskou smlouvou v roce 1958 v rámci rozhodnutí o založení Evropských společenství. Vlastníky EIB jsou členské státy Evropské unie. Těžiště aktivit banky je v členských státech EU, ale banka se angažuje také v dalších zemích. Mimo území EU se podílí na uskutečňování politik EU pro rozvoj a spolupráci, v jejichž rámci poskytuje úvěry zhruba 150 státům, včetně kandidátských zemí a balkánských zemí, zemí v oblasti Středomoří, v Asii a Latinské Americe, států africké, karibské a tichomořské oblasti (země ACP) i zámořských zemí a Jihoafrické republiky. K plnění svých úkolů získává EIB na mezinárodních finančních trzích prostředky, které jsou pak za co nejvýhodnějších podmínek směřovány k financování jednotlivých projektů v souladu s cíly EU.