Ústí má pomník obětem holocaustu

Ústí má pomník obětem holocaustu
9.10.2005
Židovské oběti druhé světové války připomíná pomník obětem holocaustu, který stojí od 9. října v Městských sadech. Autorem díla je ústecký architekt Michal Gabriel.

   Primátor města Petr Gandalovič ve svém projevu zdůraznil obrovský význam židovských průmyslníků Jakoba Weinmanna a Ignaze Petscheka na rozvoji Ústí nad Labem ve druhé polovině 19. století. Připomenul však i další osobnosti – např. malíře Ernsta Neuschula a Rudolfa Proppera i spisovatele Bedřicha Rohana. „Židovský majetek byl v letech 1938 – 1939 v Ústí nad Labem zabaven Němci, v roce 1945 jako německý zkonfiskován československých státem dle Benešových Dekretů. Židé, kteří přežili holocaust, mohli sice požádat o restituci, díky nevůli a obstrukcím úřadů a soudů se svého majetku domohli jen málokteří. Je absurdní, že ještě dnes nemají šanci na restituci uloupeného majetku potomci obětí holocaustu“, pokračoval Gandalovič.

  Kromě izraelského velvyslance Artura Avrona se odhalení pomníku zúčastnili zástupci velvyslanectví Německa, Lucemburska, Rakouska, Slovenska a Dánska. Přítomni byli představitelé senátu, ústecké i krajské samosprávy, církví i univerzity.

  Obětí holocaustu se za II. světové války stala většina ze 1250 ústeckých Židů. Přežily jen necelé dvě stovky osov v emigraci a nepatrná část ve smíšených manželstvích.