Kubata: stop neonacistickým pochodům

Kubata: stop neonacistickým pochodům
9.11.2007
Primátor města Jan Kubata se v souvislosti se zítřejším 69. výročím Křišťálové noci připojuje k výzvě proti pořádání neonacistických pochodů.

     Kubata je vážně znepokojen posledními informacemi z internetových stránek, na kterých čeští neonacisté informují o tom, že zítra uskuteční přes zákaz úředníků i soudců pochod bývalým pražským židovským městem pod záminkou „protestovat proti české účasti ve válce v Iráku“.

   „Vyzývám občany, kteří uvažují o účasti v zakázaném pochodu, aby od tohoto záměru upustili. Jedná se o společensky i morálně nepřijatelný záměr, který mě osobně velmi pobuřuje. Hanobení jakékoli rasy i národa nemá nic společného s demokratickou společností. Ani v našem městě rozhodně není prostor pro tyto aktivity,“ uvedl primátor Jan Kubata.

   Radikální neonacisté naplánovali nezákonný pochod na den výročí Křišťálové noci. To je označení pro protižidovský pogrom, který se odehrál v noci z 9. na 10. listopadu 1938 v Německu a k němu připojeném Rakousku. Bezprostřední příčinou pogromu byl atentát Žida Herschela Grynszpana na sekretáře německého velvyslanectví v Paříži Ernsta von Ratha. Během pogromu bylo zavražděno 91 Židů. Odhad počtu obětí na životech dosahuje až 400 po započtení sebevražd a těžkých ublížení na zdraví s následkem smrti. Po Křišťálové noci bylo okolo 30 tisíc Židů internováno do koncentračních táborů. Křišťálová noc de facto vyloučila Židy ze společnosti na území ovládaném nacisty, způsobila zvýšení exodu židovského obyvatelstva z nacistického Německa a připravila půdu k masovému zavírání Židů do koncentračních táborů. Následujícího dne se v mnoha městech konaly demonstrace na podporu NSDAP a jejího vůdce. Svůj název získala Křišťálová noc podle rozbitých výloh obchodů, které se v té době dělaly převážně z velmi drahého skla (Kristallglas).