image

Gandalovič navštíví české centrum v NY

18.05.2005
Primátor města Petr Gandalovič odletí v pátek do New Yorku na slavnostní ukončení první etapy rekonstrukce České národní budovy. Jako generální konzul v New Yorku stál totiž u počátků celého projektu.

   Česká národní budova byla na 73. ulici Manhattanu vybudována v roce 1897 za peníze pocházející z rozsáhlé sbírky čtyřiceti tisíc českých krajanů. Aktivní společenský život v ní probíhal až do poloviny minulého století, pak začala chátrat. Dům byl v roce 2000 převeden za jeden dolar na český stát a ministerstvo zahraničí začalo s jeho rekonstrukcí, která si vyžádá 450 miliónů korun. Česká republika tak získá kulturní, informační a společenské centrum s účastí krajanské organizace BBLA, sídlem Muzea Antonína Dvořáka a velkým sálem. „Obnoví se tak jeden ze symbolů dlouholeté tradice života Čechů v New Yorku“, říká Gandalovič.

   Část domu bude moci být po ukončení první etapy rekonstrukce užívána. V létě začnou práce na interiérech. Česká národní budova má být otevřena veřejnosti po realizaci třetí etapy na konci příštího roku. Kromě obchodního oddělení se sem přestěhuje celý náš konzulát.

 

Gandalovič  navštíví české centrum v NY