Den s dlouhonohými skřítky

V sobotu 15. 12. 2018 byla konečně objasněna záhada podivných bytostí, které se objevovaly v průběhu léta u řeky Labe. Zjistilo se, že šlo o dlouhonohé skřítky. A právě tito skřítci v doprovodu autorů pokřtili v Muzeu města Ústí nad Labem svou novou pohádku, ve které se dozvíte, odkud připlula kouzelná rybka a co se stalo se zlým skřítkem Krákorou. Oběma křtům (v 10:30 a 13:30) přihlížel plný sál dětí i dospělých.
Postavičky pohádky nakreslil Michal Novák a rozpohyboval je Jiří Vilímek. Hudbu dodal Jan Beneš a hlas Marek Němec. O režii se staral Jiří Petrů.
Kromě křtu a promítání si děti rovněž užily tvořivá stanoviště a plnění nejrůznějších úkolů. Domů tak odcházely s vyrobenou skřetí maskou nebo papírovou rybičkou, ale taky s dobrým pocitem, že zdolaly na chůdách řeku nebo trefily kruhem zlého Krákoru. Za splněné úkoly nakonec dostaly zlatou rybičku a k tomu buď látkovou postavičku dlouhonohého skřítka nebo novou pohádku na DVD. Tento zábavný i tvořivý den si přišlo užít na 1000 návštěvníků.
Chcete vědět, jestli se zlobivý Krákora polepšil? Pak si určitě kupte pohádku O dlouhonozích skřítcích, která je k dostání v Informačním středisku města Ústí nad Labem na DVD.

Den s dlouhonohými skřítky

Nástěnný kalendář získal zvláštní cenu v soutěži Tourist Propag 2018

Ústí nad Labem se zúčastnilo již 3. ročníku soutěžní přehlídky turisticko-propagačních materiálů TURISTPROPAG, v letošním roce v kategorii Nástěnné, stolní a kapesní kalendáře. Celkem bylo do soutěže přihlášeno 151 materiálů od téměř 40 subjektů. Uděleno bylo 5 zvláštních cen za materiály, které vybírali partneři soutěže. A právě jednu ze zvláštních cen si odvezlo oddělení cestovního ruchu magistrátu města, a to za nástěnný kalendář.
Jedná se o nástěnný kalendář města 2018 s originálními grafikami ústeckých dominant, jejichž autorem je Michal Novák, známý ústecký výtvarník a ilustrátor knihy Labská královna.
Vyhlášení výsledků proběhlo v pátek 13. dubna 2018 na výstavišti v Lysé nad Labem během slavnostního galavečera, který se konal jako součást veletrhu Regiony, Narcis a Elegance 2018.

Křest kalendáře

Skřítci od Labské královny pokřtili nový kalendář města 2018

8. listopadu 2017 proběhla v ­informačním středisku vernisáž výstavy vybraných dětských prací na ­téma Labská královna. Při této příležitosti byl rovněž pokřtěn kalendář města 2018, který obsahuje originální grafiky známých ústeckých dominant, jejichž autorem je výtvarník a ilustrátor knihy Labská královna Michal Novák. Je zde vyobrazen například výletní zámeček Větruše, Mariánská skála nebo Erbenova vyhlídka, a to i v původní podobě.

Křest kalendáře

Rozloučení s Labskou královnou

Labské královně jsme společně zamávali 24. 6. 2017. Den začal výstavou výtvarných prací dětí na motivy Labské královny v Muzeum města Ústí nad Labem a pohádkou Sváťova dividla. Čestným hostem byl český herec, bavič, moderátor a dabér Pavel Zedníček. Následovala stezka s pohádkovými postavami v areálu Ústeckého podzemí a pohádka Země liliputů v podání divadla Mladá scéna.

Křest kalendáře

Pohádkový den s Labskou královnou aneb Poklad z Mariánské skály

Město Ústí nad Labem ve spolupráci s městským muzeem v neděli 6. prosince uspořádalo v letošním roce již třetí Pohádkový den s Labskou královnou, tentokrát na téma „Poklad z Mariánské skály“.
Na akci byla představena za účasti autorů Martina Krska, Michala Nováka, Jiřího Petrů, Jiřího Vilímka a Zdeňka Nováka nová pohádka „Poklad z Mariánské skály“, která byla natočena na námět stejnojmenné pohádky Zdeňka Havránka z knihy Labská královna. Pohádku namluvil známý český divadelní a filmový herec Pavel Liška. Nová pohádka byla po celý den společně s již dříve natočenými pohádkami Labská královna a Pekelný stroj na Větruši promítána v Císařském sále muzea.
Pro děti byla připravena stanoviště s úkoly a tematickými výrobky. Labská královna si také pro všechny děti připravila nový poklad v podobě nové pohádky na DVD a puzzle. Za tematicky laděný kostým mohly děti získat poukázku na knížku.
Pohádkového dne se zúčastnilo více jak tisíc spokojených návštěvníků. Foto: Jiří Preclík

Pohádkový den s Labskou královnou aneb Najdi si svého skřítka

Akci připravilo na 5. září Statutární město Ústí nad Labem tentokrát ve spolupráci s Muzeem civilní obrany. Návštěvníci, kterých bylo téměř 2000, zároveň mohli nově využít obnovenou stezku z Větruše kolem bývalého popraviště do Muzea civilní obrany. Cestou děti hledaly skřítky, a pokud nasbíraly všechna razítka, čekala je odměna přímo od Labské královny nebo za tematicky laděný kostým poukázka na knížku. Program byl zakončen opékáním buřtů, které si pro děti připravili samotní skřítci.
V areálu Muzea civilní obrany v letošním roce vyrostl zábavný park s atrakcemi včetně geoparku a lanovky v lese nad muzeem. Atrakce si děti užívaly zcela zdarma a program obohatil také Sváťa se svým dividlem.

Pohádkový den s Labskou královnou v městském muzeu 2015

Statutární město Ústí nad Labem a ústecké muzeum uspořádali v neděli 21. června akci Pohádkový den s Labskou královnou. Návštěvníci se mohli těšit na komentované prohlídky formou Živých obrazů s pohádkovými bytostmi z knížky Labská královna a pro děti byly připraveny zajímavé soutěže o ceny. Kromě drobných cen za splnění jednotlivých soutěžních úkolů na děti čekaly i tematicky laděné dárky přímo od Labské královny nebo ocenění knižními poukázkami za pohádkově laděný kostým.

Pohádkový den s Labskou královnou

Město Ústí nad Labem ve spolupráci s městským muzeem připravilo den plný soutěží s hledáním pokladu Labské královny a doprovodným programem.
Pohádkový den s Labskou královnou proběhl neděli 22. 6. a město se opět inspirovalo knihou pohádek D. Nechanické, Z. Havránka a výtvarníka M. Nováka. V prostorách muzea byly připraveny soutěže, při kterých se děti setkaly s pohádkovými bytostmi z knížky. Potkali loupežníka, mlynáře, vodníka, trpaslíky a rytíře. Po splnění zadaných úkolů pak na každého čekal u Labské královny v jedné z truhel poklad.
V rámci doprovodného programu proběhlo autorské čtení, vystoupila kapela Pískomil se vrací a Divadlo Krabice Teplice. Oceněni byli i žáci ZŠ Anežky České, kteří namalovali sérii obrázků na téma Labská královna a dominanty města.
Součástí projektu Labská královna jsou i dvě geocachingová dobrodružství, která provedou kačery zajímavými místy ve městě a jeho okolí a vážou se ke zpracovaným pověstem v pohádkové knížce. Je připravena cyklomapa pro rodiny s dětmi se dvěma pohádkovými trasami a dárky Labské královny. Projekt Labská královna je u rodin s dětmi oblíben, proto město plánuje i v následujícím roce v těchto aktivitách pokračovat.

Pohádkový den

Nové geocachingové dobrodružství

Pas Labské královnyII. Putování krajinou Labské královny aneb sedm klíčů k pohádkovému pokladu

Nové geocachingové dobrodružství tentokrát rodiny s dětmi provede zajímavými místy okresu Ústí nad Labem. Na konci putování čeká další poklad Labské královny. Novinkou této nové trasy pohádkové hry je mince Labské královny neboli geocoin.
Vydejte se na lov série keší, umístěných v překrásné krajině okresu Ústí nad Labem a získejte část tohoto pokladu. Slavnostní zahájení proběhlo dne 9. 6. 2012 v Muzeu města Ústí nad Labem.
Putování za sedmi klíči k pokladu Labské královny navazuje na úspěšnou hru „Za pokladem Labské královny“, oceněnou hráči geocachingu jako nejoblíbenější geocache Ústecka. Tentokrát vás staré ústecké pověsti zavedou do nádherné krajiny dále od města. Tam jsou na zajímavých a nečekaných místech umístěny schránky s klíči v podobě razítek, pro odvážné je připraven i lov noční kešky.
Jak zjistíte kde hledat klíče od pokladu? V Informačním středisku města Ústí nad Labem je kromě původní pohádkové hry připraven i pas pro novou trasu Labské královny. Nezapomeňte sledovat stránky www.geocaching.com, kde také od 9. 6. 2012 naleznete veškeré nezbytné informace a hlavně návody, jak jednotlivé cache lovit. Po úspěšném hledání a orazítkování přinesete pas zpět do Informačního střediska a najdete si svůj poklad!
Geocoin

Velkou novinkou této nové pohádkové hry je mince Labské královny neboli GEOCOIN, která je zpracovaná ve dvou variantách – zlaté a stříbrné.
Geocoin si bude možno koupit pouze v tom případě, pokud bude váš lov úspěšný a nasbíráte všech sedm razítek.

JunJun
První úspěšní lovci pokladu nové geocachingové hry
„Putování krajinou Labské královny aneb sedm klíčů k pohádkovému pokladu"
(Petr, Nelinka, Lenka - JunJunCZ)

Pohádka Loupežnická jeskyně v podání Činoherního studia

Činoherní studio připravilo pro své diváky každoroční vánoční pohádku. Tentokráte je to Loupežnická jeskyně na motivy pohádky z knihy Labská královna. Pohádkový příběh z okolí Ústí nad Labem vypráví o loupežnících, o kterých už všichni ze vsi vědí, a tak se obloukem vyhýbají oblasti jejich rejdění. Loupežníci se proto rozhodnou, že půjdou vyloupit některé ze stavení, která jsou nedaleko. Sedlák Frélich však svůj majetek ubrání a dá loupežníkům za vyučenou. Sám je ale také potrestán, když se rozhodne získat jmění, které si loupežníci v Loupežnické jeskyni ukryli.

Kdy?
So 12. 12. 16:00, So 19. 12. 14:00, Po 21. 12. 10:00, Ne 27. 12. 14:00, Po 28. 12. 14:00

Vstupenky v  předprodeji od 1. 12. 2009

Pohádková sobota s Labskou královnou 12. 12. 2009

Přijďte se podívat na 4 pohádkové premiéry na motivy pohádek z knihy Labská královna!

Cyklojízda Labské královny v rámci Evropského týdne mobility
16. – 22. září 2009

Jeden den Evropského týdne mobility, který letos bude 16. – 22. 9., bude věnován propagační cyklojízdě školáků po Labské cyklostezce. Pro účastníky bude připraven doprovodný program.

Pohádkový den s Labskou královnou
sobota 6. června 2009

Labská královna jsou pohádky o skřítcích, rytířích a loupežnících od řeky Labe z Ústí nad Labem a okolí. Přijďte a dozvíte se více…

Pohádkové divadlo

Součástí projektu „Labská královna“ je i loutkové divadlo pro nejmenší. Sváťovo dividlo připravilo na:

6. 6. 2009 - pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků
12. 12. 2009 - na základě pověstí z knížky Labská královna pohádku Dobří skřítci z Němčí

V rámci projektu Labská královna se uskutečnila 12. 12. 2009 slavnostní premiéra dvou pohádek z knihy Labská královna v nastudování Činoherního studia v Ústí nad Labem a občanského sdružení Les divokých sviní.

Dobří skřítci z Němčí

V Němčí žil se svou rodinou před mnoha lety dobrosrdečný, ale chudý chalupník. Jeho hliněná chalupa stála na kraji hlubokého lesa, co se táhl od vrchu zvaného Sedlo až k Průčelské rokli. Jediným chalupníkovým majetkem byla  kravička.
Sedlákova žena pletla z proutí košíky a starala se o pět malých dětí. Žilo se jim bídně, ale na svůj osud nereptali. Každý večer po práci všichni usedali ke stolu a vyprávěli si pohádky nebo otcovy příhody, které zažil, když jel na trh do nedalekého města Ústí.
Jednou otec vyprávěl, že mu ústecká bába kořenářka povídala o zazděné malé zlaté slepičce kdesi v domě na ústeckém rynku. Kdo ji najde, bude bohatý a šťastný.
Když to slyšela nejstarší chalupníkova dcerka Madlenka, hned věděla, jak by podělila z pokladu celou rodinu a rodiče by už nemuseli tvrdě pracovat.
Druhý den musela Madlenka do lesa. Bylo potřeba podestlat kravičce a v lese bylo tolik spadaného listí. Cesta Madlence rychle ubíhala. Brzy se ocitla u Trpasličích kamenů. Začala sbírat do nůše spadané listí, když se najednou zjevili tři malinkatí skřítci, tři podimužíci s roztomilými čepičkami, jiskřivýma očima a sněhobílými vousy, které jim sahaly až ke špičkám malých botiček. Madlenka se lekla, ale mužíci jí ujistili, že se nemusí bát a že jí pomohou s listím. Nesmí ale cestou domů žádný ztratit. Pak že prý bude po celý život šťastná.
A tak se i stalo. Madleka poděkovala a ani jeden lísteček po cestě neztratila. Doma jimi podestlala kravičce a vše pověděla rodičům. Ti byli šťastni, že se jim dítě vrátilo domů.
Ráno, když šla Madlenka kravičku podojit, nemohla uvěřit tomu, co vidí. Místo suchého listí mělo dobytče pod nohama zlaté penízky. Byla jich právě plná nůše. Otec, matka i děti se nemohli vzpamatovat z toho velkého štěstí.
Už nikdy pak nepoznali nouzi a třem dobrým skřítkům byli do smrti vděčni.