image

Za vyhlídkami Vaňovského vrchu

Vaňovský vrch je jedním z významných kopců tzv. Litoměřického středohoří, které je jednou z částí Českého středohoří. 

Z Mírového náměstí se vydáme autobusem MHD číslo 15 až na zastávku Kotva. Zde se napojíme na modrou turistickou trasu, přejdeme koleje a na konci ulice Ve Stráni se napojíme na lesní cestu. Ta nás přivede až na rozcestí zvané Odbočka k Josefínce. Z tohoto rozcestí se stále po modré turistické trase vydáme necelých 600 m k první vyhlídce zvané Josefínka. Jedná se o 367 m vysoký strmý skalní výběžek, opředený bájemi. Josefínka prý kdysi měla svého druha, který se ale zřítil do koryta řeky. Dlouho to bývalo pro lodě zlé místo. Až vzedmutá hladina Labe po dostavbě Masarykova zdymadla ho definitivně pohřbila. Ze skalní vyhlídky je krásný pohled do Labského údolí.

vyhlídka Josefínka     výhled na Labské údolí

  

 

 

 

Vrátíme se zpět na rozcestí a po modré turistické trase budeme pokračovat k dalšímu rozcestí s názvem Odbočka k Milencům. Skalní vyhlídka Milenci je od rozcestí  vzdálena necelých 500 m. Jsou to dva skalní obři, kteří dovedli vzdorovat všem útokům přírodních sil, neboť jsou ze zvlášť pevné horniny, podobné čediči, ze vzácně se vyskytujícího monchiquitu. 

Od rozcestí budeme stále pokračovat po modré turistické trase až k rozcestníku Skály-odbočka, kde se napojíme na žlutou turistickou trasu. Ta nás dovede k poslednímu vyhlídkovému místu, zvanému Skály. Naskytne se nám pohled na Masarykovo zdymadlo, na Sluneční stráň nebo na hrad Střekov. 

vyhlídkové místo Skály vyhlídkové místo Skály

Zpět se můžeme vrátit stejnou cestou, nebo pokračovat po žluté turistické trase do Podlešína a odtud autobusem DÚK číslo 456. 

Mapa s trasou ke stažení zde

Jízdní řády MHD Ústí nad Labem a DÚK k nahlédnutí v odkazech.

Trasa je náročná, je třeba počítat s velkým stoupáním a místy dbát zvýšené opatrnosti.