Sportovní událost roku ozdobily běžecké rekordy

18.9.2017
Ústí nad Labem je město rekordů. Takovým přívlastkem se může od nynějška chlubit Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem.

„Byli jsme opět svědky krásné sportovní podívané. Oceňuji vynikající výsledky nejen těch nejlepších běžců, ale všech, kteří přišli poměřit své síly v jednotlivých závodech. Děkuji také divákům za skvělou atmosféru, organizátorům, dobrovolníkům i ostatním, kteří měli podíl na hladkém průběhu závodů,“ řekla primátorka Věra Nechybová. Se svou rodinou zdolala trať dm rodinného běhu, startovala hlavní závod a předávala ocenění.

Dosažené časy patří k nejlepším na světě. Doposud se ještě nikdy při závodě RunCzech běžecké ligy nestalo, aby padly všechny čtyři nejlepší časy. Poprvé právě až v Ústí historické maximum zlomili nejrychlejší muž, žena, Čech i Češka. A čas 59:14 obhájce loňského triumfu Barseliuse Kipyega navíc znamená druhý nejrychlejší půlmaraton letošních světových tabulek, svoje vlastní ústecké maximum keňský reprezentant vylepšil o jednu vteřinu. O více než minutu posunula rekord závodu reprezentantka Bahrajnu Violah Jepchumba (když doběhla v čase 1:06:06) i nejrychlejší Čech Jiří Homoláč (1:04:33). Člence RunCzech Racing týmu Evě Vrabcové-Nývltové sice nevyšel ohlášený útok na české půlmaratonské maximum všech dob, i tak její vynikající čas 1:11:22 znamená vylepšení ústeckého maxima o téměř padesát vteřin.

Pro rychlý závod nahrávalo v Ústí nad Labem jak silné startovní pole, tak ideální běžecké počasí. Na startovní čáře panovalo bezvětří, teploměr hlásil asi dvanáct stupňů. „V týdnu před závodem počasí vypadalo všelijak, ale nakonec jsme my a především běžci zase jednou měli štěstí. Lepší rozloučení s letošní sezónou snad ani být nemohlo,“ usmívá se prezident RunCzech běžecké ligy Carlo Capalbo a dodává: „Výsledky všech elitních běžců jsou naprosto fenomenální, něco takového jsme tu ještě neměli. Čas pod hodinu a celkem čtyři rekordy závodu, to snad ani nepotřebuje komentář.“

Souboj nejrychlejších mužů nabídl strhující podívanou. Loňský vítěz Barselius Kipyego o svém vítězství rozhodl v poslední čtvrtině závodu, když se odpoutal od svých pronásledovatelů a mohutným finišem si doběhl pro vteřinové vylepšení vlastního rekordu závodu a osobního maxima. „Závod jsem si maximálně užil. Běželo se mi krásně, bylo skvělé počasí a vše mi vyšlo přesně podle plánu. V cílové rovince jsem už viděl na časomíru a dobře jsem věděl, jak rychle musím běžet. Jsem rád, že to vyšlo tak, jak mělo,“ popisoval v cíli vítěz. Za ním do cíle na druhém místě v novém osobním rekordu 59:22 doběhl člen RunCzech Racing týmu Josphat Kimutai Tanui a na třetí příčce rovněž v osobním rekordu reprezentant Tanzánie Ismail Juma (59:30). Skvělý výsledek si připsal také Yuta Shitara, ten si s časem 1:00:17 doběhl pro nový japonský rekord.

Spokojená byla v cíli rovněž nejrychlejší žena Violah Jepchumba. Reprezentantka Bahrajnu letos běhá naprosto fantasticky a pravidelně se umisťuje na stupních vítězů, ale vítězství ji letos až do dneška unikalo. „Jsem strašně ráda, že to dneska konečně vyšlo a podařilo se mi vyhrát. Když vyhrajete, a navíc v novém rekordu závodu, nejde být nespokojený,“ usmívala se vítězka, ta si pro první místo doběhla časem 1:06:06, což znamená vylepšení dosavadního maxima závodu o minutu a jedenáct vteřin. Pro nový osobní rekord a druhé místo si s časem 1:07:22 doběhla Nancy Jepkosgei Kiprop, o vteřinu později doběhla Lucy Cheruiyot (1:07:23), také v osobním maximu.

Ani český vítěz neodjede z Ústí nad Labem mrzutý. Jiří Homoláč s časem 1:04:33 obhájil svoje loňské prvenství a svůj vlastní rekord závodu vylepšil o minutu a osm vteřin. „Musím říct, že jsem naprosto spokojený, znamená to můj třetí nejrychlejší půlmaraton vůbec. Všechno v přípravě jde dobře a doufám, že za šest týdnů na maratonu předvedu nějaký pořádný výkon,“ doufá český vítěz, který měl v cíli dost sil na pár kliků. „Fotograf na včerejší tiskové konferenci mě vyhecoval, že kliky v cíli byly loni super, takže jsem mu slíbil, že když vyhraju, udělám je znova,“ uculoval se Homoláč. Za ním si díky výkonu 1:06:04 pro sezónní maximum a druhé místo doběhl Vít Pavlišta, bronz vybojoval Petr Pechek (1:07:14).

Eva Vrabcová-Nývltová vstupovala do závodu s velkými ambicemi, když dopředu ohlásila útok na české půlmaratonské maximum Aleny Peterkové. To ji nakonec o dvacet vteřin nevyšlo, ale i tak znamená čas 1:11:22 vylepšení jejího vlastního českého maxima v Ústí téměř o padesát vteřin a druhý nejrychlejší půlmaraton v kariéře. „Prvních deset kilometrů bylo fantastických a úplně na pohodu, byla jsem přesvědčená, že rekord padne. Na desítce ale bohužel odpadl vodič. Já jsem sice doběhla Keňanku, ale ta moc nechtěla spolupracovat a já už neměla síly na finiš. Dnešní výkon je pro mě velká motivace, šla jsem to vlastně z odpočinku,“ zmínila Eva Vrabcová-Nývltová. Na stupních vítězů ji doplnily Radka Hanzlová (1:17:16) a Tereza Ďurdiaková (1:17:51), obě v novém osobním maximu.

Sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem přilákal celkem 3 700 vytrvalců ze 39 zemí světa, dm rodinného běhu ze zúčastnilo 3000 běžců.
Na zajímavé momenty ze závodu se můžete podívat zde.