Ústecký dětský sbor slaví 40 let

Ústecký dětský sbor slaví 40 let
12.5.2006
Primátor města Petr Gandalovič dnes večer v Severočeském divadle opery a baletu slavnostně zahájí koncert ke 40. výročí existence Ústeckého dětského sboru.

Součástí jubilejního koncertu bude vystoupení Ústeckého dětského sboru, přípravného sboru Cvrček, Komorního sboru Luscinia a slavnostní křest průřezového CD vydaného u příležitosti čtyřicetiletého výročí sboru. „Ústecký dětský sbor se stal kulturním fenoménem nejen města, ale i celé České republiky. Ústí nad Labem dělá obrovskou reklamu doma i v zahraničí. Chci upřímně poděkovat všem, kteří se na jeho činnosti podíleli a podílejí“, říká Gandalovič.

   Sbor v roce 1966 založili Vlastimil Kobrle a Josef Říha. V době vzniku měl 40 členů. Od roku 1966 pracuje se sborem také paní Anna Kobrlová-Brůnová. V průběhu dalších let se zde vystřídalo několik spolupracovníků - sbormistrů. Od roku 1998 jsou dalšími sbormistry Petr Zeman a Martina Zemanová-Gaertnerová. Za dobu činnosti se sborem spolupracovali klavíristé Vladimír Kuželka a Václav Krahulík, který úspěšně doprovází sbor dodnes.

V průběhu čtyřiceti let prošlo sborem 2 500 zpěváků. Od svého vzniku absolvoval 300 vystoupení po celé České republice. Jednalo se o samostatné koncerty nebo o soutěže a festivaly, na kterých dosahoval významných úspěchů. Zahraniční umělecká turné byla však do roku 1989 omezena. Od roku 1991 potěšil sbor svým uměním na 70 koncertech nejen v ČR, ale i v zahraničí (Německo, Holandsko, Rakousko, Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Řecko, Finsko, Itálie, Francie, USA, Anglie, Dánsko, Španělsko a Chorvatsko). Do současné doby vydal Ústecký dětský sbor 9 CD.   

         

Současnost Ústeckého dětského sboru

 

   Během pěti let od posledního výročí, které sbor slavil v roce 2001, se zúčastnil řady významných projektů. V roce 2001 absolvoval koncertní turné po Španělsku a o rok později koncertoval ve francouzském Lyonu. V roce 2003 to bylo v dánském Olstykke.

   V tomto roce byla navázána úzká spolupráce s významným českým skladatelem Milošem Bokem. Jedním z prvních projektů byly koncerty v Děčíně a v Litoměřicích s provedením díla Missa brevis Es dur. V roce 2004 pak spolupráce pokračovala - sbor premiérově nastudoval jeho dílo Missa brevis Fis dur, které bylo prezentováno na koncertech ve Žluticích, v Jílovém, v Praze a v Pardubicích. V závěru tohoto roku  byly v bohosudovské bazilice natočeny na CD Bokovy mše a Symfonické koledy. Spolupráce s Milošem Bokem pokračovala v roce 2005, a to opět s řadou koncertů v Ústí nad Labem, Roudnici, v Olomouci, Rakovníku a Praze. V tomto roce natáčel Ústecký dětský sbor sborovou hudbu Miloše Boka k pohádce Anděl páně v České televizi.

   I v jubilejním čtyřicátém roce činnosti se sbor zúčastnil tradičně již 13. ročníku Mezinárodního festivalu sborového zpěvu. V květnu koncertuje v Mostě s dílem Miloše Boka Hymnus v duchu svatém, kde současně proběhne natočení sklady s orchestrem na CD a uvedení tohoto díla v koncertním sále v Praze.

   Vyvrcholením jubilea však bude červencový  koncertní zájezd sboru na dva mezinárodní festivaly v USA ve státech  Idaho a Montana.