Spolek otevřel provoz výroby pryskyřic

Spolek otevřel provoz výroby pryskyřic
16.2.2006
Primátor města Petr Gandalovič, krajský vicehejtman Radek Vonka a představitelé Spolchemie dnes v tomto ústeckém podniku slavnostně otevřeli nový moderní provoz výroby nenasycených polyesterových a alkydových pryskyřic.

    „Často se mě novináři i občané města ptají, zda se domnívám, že je správné, aby u nás byla nadále chemička uprostřed města. Odpovídám vždy tak, že naše město potřebuje prosperující průmysl, který je bezpečný a nemá negativní vliv na životní prostředí a pokud možno vyrůstá na nějaké pevné tradici. Jsem přesvědčen, že Spolchemie v roce svých stopadesátých narozenin právě takovým průmyslovým podnikem je. Po dokončení potřebných investic budou odstraněna všechna závažná rizika a poté, co bude východní část areálu přeměněna na výzkumný areál, bude pro Ústí chemička nejen přirozenou součástí města, ale opět zdrojem rozvoje a prosperity,“ řekl Gandalovič ve svém vystoupení.

   Srdcem technologie nového provozu jsou dva reaktory pro výrobu pryskyřic o kapacitě 25 kubických metrů. Provoz bude schopen vyprodukovat 25 až 35 tisíc tun pryskyřic za rok. Většina produkce bude v nejbližší době určena pro nadnárodní koncern Reichhold a klienty ve střední a východní Evropě. „Je to další významný krok v naší snaze proměnit Spolchemii v moderní ekologickou a bezpečnou chemičku celoevropského významu. Právě ve výrobě pryskyřic se chceme stát významným světovým hráčem na trhu. Od nového provozu také očekáváme výrazný pozitivní dopad výroby pro hospodaření společnosti,“ uvedl generální ředitel společnosti Martin Procházka. Jak dodal, provoz, stavba i její zázemí umožňuje rozšíření v budoucnu o další tři reaktory, které mohou v případě potřeby kapacitu výroby zdvojnásobit.

   Provoz plně kapacitně nahradí výrobu umělých pryskyřic, která byla zničena požárem v roce 2002. „Z hlediska bezpečnosti a šetrnosti k životnímu prostředí jde o nejmodernější dimenzi nejlepších dostupných technologií. Provoz je vybaven špičkovým protipožárním systémem i řídícím systémem, který eliminuje rizika v maximální možné míře. Zabudovaná sanační zařízení zneškodňují možné emise všech látek z technologie do prostředí,“ prohlásil investiční ředitel Spolchemie Luboš Knechtl.

   Spolek pro chemickou a hutní výrobu investoval do nového zařízení bezmála 400 milionů korun. Dodavatel technologie byla německá firma Pörner/RHE. Drtivou část produkce provozu budou představovat nenasycené polyesterové pryskyřice. „Polyesterové pryskyřice jsou materiálem budoucnosti. V mnoha odvětvích nahrazují tradiční konstrukční materiály, kovy, dokonce i ocel. Proto věřím, že je tento provoz investicí s velkou vizí,“ uzavřel ředitel Procházka.