Očipování psa je otázkou vteřin

Očipování psa je otázkou vteřin
9.3.2009
Přesvědčil se o tom náměstek primátora Jan Řeřicha, který si mezi prvními nechal očipovat 12ti letou fenku.

   „Vyhláška sice vejde v platnost až 20 března, chtěl jsem si ale vyzkoušet, že čipování je skutečně téměř bezbolestné. Dá se přirovnat k očkování a mohu potvrdit, že můj pes se choval naprosto klidně“, řekl po zákroku Řeřicha.

   Jeho slova potvrdil veterinární lékař Karel Linzmayer, podle kterého je o čipování psů už teď zájem. „Čipů máme dostatek, v případě velkého zájmu je bez problému doobjednáme“.

   Pejskaři mají šest měsíců na to, aby svému psu nechali pod kůži zavést čip. Pokud tak neučiní, hrozí jim na místě pokuta do výše jednoho tisíce korun. Ve správním řízení se pak výše sankce může vyšplhat až na pět tisíc korun. Strážníci budou po uplynutí lhůty provádět kontroly pomocí čtecích zařízení.

   Město Ústí nad Labem si od čipování psů slibuje zefektivnění péče o zatoulané či ztracené psy a umožní maximální urychlení jejich návratu majitelům. „Pro staršího člověka je velmi důležité, aby se jeho pejsek rychle našel a vrátil domů. Hlavně senioři se pak necítí osaměle a mají radost, že se jejich pejsek našel“, dodává Řeřicha. Zvýší se také bezpečí Ústečanů. Pokud by se například jednalo o psa, který někoho napadl, bylo by možné zjistit i jeho poslední známý zdravotní stav i v případě, že jeho majitel není k zastižení. Další výhodou je možnost cestovat s čipovaným psem bez nebezpečí postihu i do zahraničí

   Označení psa hradí jeho majitel, vyjma psů osvojených z Centra pro zvířata v nouzi při zoo Ústí nad Labem. Od poplatku bude osvobozena také osoba nevidomá, bezmocná či s těžkým zdravotním postižením a senioři nad 75 let. Náklady na označení bude v těchto případech hradit město Ústí nad Labem.