Návrh zadání změny ÚPnSÚ města Ústí nad Labem „Krásné Březno – Na vinici"

2.1.2006
Zpracovaný v souladu s § 20 zákona č. 50/1976 Sb. (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a § 11 Vyhlášky č. 135/2001, o územně plánovacích podkladech a územně plánovací dokumentaci.

 a) Důvody pro pořízení změny územního plánu a stanovení hlavních cílů rozvoje území

 

Předmětem změny územního plánu města Ústí nad Labem (dále jen změna ÚPn) je požadavek města a soukromých vlastníků na zahrnutí řešeného území v k.ú. Krásné Březno z nezastavitelného území otevřené krajiny “OK-1 Krásné Březno” v městské čtvrti „B-04 Krásné Březno“ do zastavitelného území města, určeného pro individuální bydlení s možností umístění drobné občanské vybavenosti.

Předmětné plochy nejsou (kromě p.p.č. 1475/2 a 1475/1) nijak udržovány a stále více slouží jako úložiště drobných i větších černých skládek domovního i jiného odpadu. Jejich rekreační využití se stává problematické i proto, že pozemky jsou místy porostlé hustými, velmi obtížně přístupnými ruderálními porosty, zejména v prostoru jihovýchodní části řešené plochy nad základní školou.

Cílem změny ÚPn je návrh plnohodnotné rezidenční lokality, zapojené do struktury města ve všech jejích sociálních a urbanistických složkách.

Pořízení změny ÚPn „Krásné Březno – Na vinici“ bylo schváleno Zastupitelstvem města Ústí nad Labem pro soukromé pozemky usnesením  č. 348/04 dne 16. 12 2004 a pro městské pozemky usnesením č. 433/05 ze dne  30.6.2005.

 

 b) Výčet katastrálních území

 

Změna ÚPn se týká plochy v k.ú Krásné Březno.

 

Řešená plocha je tvořena:

pozemkovými parcelami soukromých vlastníků: 1472/2, 1472/5, 1475/1, 1475/2,

pozemkovými parcelami města Ústí nad Labem: 1468, 1469, 1470, 1471, 1472/3, 1476, 1477, 1478, 1479, 1705/1 – část, 1705/2 – část, 1721/2, 1475/3,

pozemkovými parcelami Pozemkového fondu: 1473 - část

 

c) Požadavky vyplývající pro řešené území z územního plánu velkého územního celku a z programu rozvoje kraje a obce a z územního plánu schváleného pro území celého statutárního města Ústí nad Labem

 

Pro území města Ústí nad Labem je platná nadřazená územně plánovací dokumentace „2. změny a doplňky ÚPN VÚC Severočeské hnědouhelné pánve“, schválená 12/2001. Z této dokumentace vyplývá pro celé území městské čtvrti „B-04 Krásné Březno“ povinnost respektovat ochranné pásmo nadregionálního biokoridoru K10 – Stříbrný roh (19) – Polabský luh (7), kterým je dotčena celá řešená plocha. Změna ÚPn bude respektovat požadavek ochrany přírodně blízkých společenstev v řešené ploše zachováním vzrostlých dřevin příslušného biotypu a navržením rozvolněného typu zástavby. 

V programu rozvoje Ústeckého kraje (listopad 2001) je m.j. zakotven požadavek na soustavnou péči o krajinu a rozvoj kvalitní struktury sídel městského i venkovského charakteru. Pořizovaná změna ÚPn není s tímto požadavkem v rozporu - nízkopodlažní obytná výstavba bude vytvářet plynulý přechod městské zástavby od výškových domů panelového sídliště do krajiny. Využitím pozemků pro individuální výstavbu bude ukončen stávající neutěšený stav, kdy dotčené plochy jsou zatíženy množstvím drobných černých skládek.

Program rozvoje Města Ústí nad Labem není zpracován.

V platném územním plánu sídelního útvaru města Ústí nad Labem z r. 1996 a v Obecně závazné vyhlášce č. 45/1996, o závazných částech územního plánu statutárního města Ústí nad Labem (dále jen „ÚPn“ a „Vyhláška“), je městská čtvrť Krásné Březno označena
B-04 a definována článkem 58.

Řešená plocha se nachází v lokalitě, kterou Vyhláška definuje jako
„OK-1 Krásné Březno“; stabilizované otevřené nezastavitelné území na jižních svazích Krásného Března. Změnou ÚPn vznikne nad rozsáhlým sídlištním souborem lokality „K-7 Na vinici“ nová rozvojová plocha pro individuální obytnou výstavbu s možností umístění  drobné občanské vybavenosti.

 

 d) Význam a funkce obce ve struktuře osídlení, požadavky vyplývající z širších vztahů v území

 

Severní část zástavby Krásného Března tvoří významný rezidenční potenciál města
v podobě kapacitních panelových sídlišť. Řešená plocha prostorově přímo navazuje na stávající sídlištní zástavbu a na areál základní školy v ul. Anežky České.

V blízkosti řešené plochy se nachází turisticky významná místa jako Dobětická výšina
s Erbenovou vyhlídkou, údolí Pekelského potoka a Fričova stezka a vyhlídka. Jedná se
o území, které je turistickým zázemím pro celé město. Okolní malebná krajina má vysokou estetickou i ekologickou hodnotu a zvyšuje významně obytnou atraktivitu území. Rezidenční funkce by zde měla být doplněna vybaveností pro rozvoj příměstské rekreace, která do místa přivede život po celý den. Průchodnost ze sídliště do krajiny musí být zachována.

Plocha bude dopravně napojena na komunikační systém města komunikací III. třídy č. 25371 na Mlýniště, Žežice a Radešín.

 

e) Požadavky vyplývající ze základních demografických, sociálních a ekonomických údajů obce a výhledů

           

Město Ústí nad Labem dlouhodobě usiluje o zvýšení počtu obyvatel nad hranici 100.000. Jednou ze základních pobídek k nárůstu rezidentů je připravenost města nabídnout kvalitní plochy pro novou obytnou zástavbu.

Změna ÚPn v tomto směru vytváří předpoklad pro výstavbu 50 až 80 nových rodinných domů, což při obložnosti 3,5 obyv./RD představuje až 280 obyvatel.

Funkce rozvojové plochy nebude pouze rezidenční, regulativy pro danou lokalitu umožní i umístění drobných provozoven služeb (zejména služeb spojených s rekreací), které vytvoří v místě pracovní příležitosti.

 

f) Požadavky a podmínky pro rozvoj obce, požadavky na zohlednění hodnot jejího území (historických, kulturních, urbanistických, přírodních a podobně).

 

V řešené ploše nejsou požadavky z hlediska ochrany kulturních nebo historických hodnot města.

Urbanistické uspořádání nové rozvojové plochy bude respektovat frekventovaný pohyb obyvatel sídliště do krajiny. V prostoru nad areálem školy se nachází dva zarostlé, obtížně přístupné úvozy, patrně původní cesty. V návrhu bude zvážena možnost obnovení těchto cest (polohu a výškopis je však pro podrobnější stupně ÚPD nutné geodeticky zaměřit, včetně vyznačení vzrostlých stromů). 

 

 g) Požadavky na vymezení zastavitelných území

 

Změnou ÚPn je navržena nová rozvojové plocha (navrhovaný název lokality: „I-6 Krásné Březno – Na vinici“) o celkové rozloze cca 12,15 ha%. Plocha je prostorově vymezena:

-         ze severu novou hranicí zastavitelného území, navazuje na otevřenou krajinu příkrým terénním zlomem se vzrostlou zelení (NRBK K10)

-         ze západu novou hranicí zastavitelného území, navazuje na bývalé ovocné sady a stávající chatovou zástavbu

-         z jihu areálem základní školy Krásné Březno a silnicí Žežická

-         z východu stávající zahrádkářskou kolonií (lokalita L2 „Fričova vyhlídka“)

 

h) Požadavky na tvorbu a ochranu životního prostředí, zdravých životních podmínek, na využitelnost přírodních zdrojů a ochranu krajiny (včetně ochrany zemědělského půdního fondu, pozemků určených k plnění funkcí lesa) a na územní systémy ekologické stability.

 

Ovzduší:

Budou respektovány požadavky na ochranu ovzduší k zabezpečení jeho kvality. V nově navrhované lokalitě pro výstavbu budou pro vytápění použity ekologické zdroje. Hlavním topným médiem bude CZD, zemní plyn nebo el. energie.

 

Odtokové poměry:

V řešené ploše nejsou žádné vodní plochy ani toky. Uvnitř řešené plochy není stanoveno záplavové území.

Návrh zástavby bude respektovat požadavek na minimalizaci zrychlení odtoku povrchových, resp. dešťových vod.

 

Krajina:

Řešená plocha leží mimo Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. Uvnitř plochy není evidován významný krajinný prvek, přírodní památka nebo chráněný strom.

 

Územní systém ekologické stability (ÚSES):

Řešená plocha není dotčena lokalizací prvků ÚSES.

Severně od řešené plochy v její bezprostřední blízkosti probíhá v šířce 2x40 m nadregionální biokoridor K 10 Stříbrný roh(19)–Polabský luh(7), konkrétně jeho úsek č. 404
„V zahrádkách“, spojující dvě lokální biocentra: LBC č. 157 „Kočkov“ a LBC č. 158 „Fričova vyhlídka“. V tomto úseku v souběhu vedou dvě osy NRBK: osa K10 (DH – hájová osa) a osa K10 (SD – teplomilná doubravní osa).

Celé Krásné Březno včetně řešené plochy leží uvnitř ochranné zóny tohoto NRBK, která je vymezena ve vzdálenosti 2 km na obě strany od každé jeho osy. V ochranné zóně jsou chráněna veškerá stávající společenstva, shodná se společenstvy NRBK. V řešeném území jsou tudíž chráněna veškerá přirozená nebo přírodě blízká společenstva listnatých lesních porostů přirozené dřevinné skladby.

Zejména část řešené plochy západně od komunikace III. třídy vykazuje porosty keřů
i vzrostlých dřevin. Hodnotné vzrostlé stromy musí být v dalších stupních dokumentace geodeticky zaměřeny a v maximálně možné míře ponechány. Nová výstavba bude mít rozvolněný charakter a v horních (severních) partiích plochy bude v max. míře zachován přírodní charakter území.

 

ZPF:

Rozvojová plocha RD  „Krásné Březno – Na vinici“ navazuje na současně zastavěné území města. K záboru jsou navrženy pozemky, vedené jako orná půda, trvale travní porosty (TTP) a ostatní plochy. Celkem se jedná o 6,3 ha ZPF IV. a V. stupně ochrany. Chráněné půdy se nevyskytují. V procesu pořizování změny ÚPn bude postupováno s ohledem na zásady ochrany ZPF (zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně ZPF ve znění pozdějších změn
a doplňků).

 

Pozemky, určené k plnění funkce lesa (PUPFL):

Změna se netýká pozemků určených k plnění funkce lesa.

 

            i) Požadavky na ochranu kulturních památek, památkově chráněných území a jejich ochranných pásem

 

Nejsou požadavky.

 

 

j) Požadavky na řešení dopravy, občanského a technického vybavení a nakládání s odpady

 

Doprava:

Navrhovanou rozvojovou plochu dopravně napojit na stávající dopravní síť města silnicí III. třídy č. 25371 na Mlýniště, Žežice a Radešín, která je pokračováním městské komunikace Žežická. Z této komunikace budou v dalších stupních dokumentace navrženy odbočky obslužných komunikací do nové zástavby (systém obslužných komunikací uvnitř plochy bude vzhledem k terénní konfiguraci navržen s obratišti. Součástí řešení dopravy budou pěší trasy ze sídliště do řešené plochy s průchodem krajiny). Přístup k vodojemu a do zahrádek bude zachován.

Obratiště autobusů a trolejbusů MHD zůstane zachováno, zastávka MHD pokryje svou dostupností 400m celou řešenou plochu. Plochy klidové dopravy nebudou v území zastoupeny, odstavování vozidel bude řešeno na pozemcích u rodinných domů nebo přímo na komunikacích.

             

Občanská vybavenost:

Změna ÚPn nevyvolává nároky na budování větších zařízení občanské vybavenosti. Součástí zástavby pro individuální bydlení mohou být drobné provozovny a zařízení služeb spojené s bydlením a každodenní rekreací. Předpokládá se vybavenost integrovaná v obytné zástavbě.

 

Inženýrské sítě:

·        Vodní zdroje, vodovod:

Přes řešenou plochu je vedena jediná přístupová komunikace k vodojemu Krásné Březno – Autoškola, která slouží pro manipulaci a event. opravám objektu a na zásobních řadech. Přístup k vodojemu musí být zachován.Zásobování nové výstavby pitnou vodou bude řešeno ze stávajícího vodovodního řadu DN 200 LTH, umístěného v sídlišti pod řešenou plochou, vybudováním nových vodovodních řadů, zokruhovaných na stávající vodovodní sítě. Řídícím vodojemem pro zajištění zásobování pitnou vodou je v řešené části sídliště vodojem Nad autoškolou s kótou dna 240,00 m n.m. Z vodojemu nebude možné zajistit požadovaný přetlak pro plynulé zásobování řešené plochy pitnou vodou. V místě napojení nových vodovodních rozvodů bude nutné realizovat posilovací stanici s akumulací v dimenzi plánované potřeby pitné vody pro celou řešenou plochu.

 

·        Kanalizace

Stávající kanalizace sídliště, budovaná v rámci výstavby KBV je jednotná, svedená do stoky pod Neštěmickou ul. a do centrální čistírny odpadních vod v Neštěmicích. Likvidace splaškových vod z nové výstavby bude řešena odvedením do stávajícího kanalizačního systému sídliště bez nutnosti předčištění. Dešťové vody z nové výstavby budou odváděny na terén a zasakovány. Dešťové vody z nových komunikací a případných zpevněných ploch budou systémem otevřených rygolů a odvodňovacích žlabů svedeny a napojeny na jednotnou kanalizaci, částečně je možné navrhnout odvedení dešťových vod do dvou drobných retenčních nádrží (prohlubní) a následně je zasakovat.

 

·        Elektrická energie

Rozvod el. energie je zajištěn distribuční sítí VN 22 kV z rozvodny Severní terasa
a z rozvodny Na Vyhlídce u Neštěmic.
Nová zástavba bude napojena kabelem 22 kV nasmyčkováním na stávající kabel mezi TS 3 a TS E. Valčáka v sídlišti Krásné Březno.  Pro uvažovanou zástavbu je v řešené ploše nutné vybudovat novou distribuční transformační stanici 1 x 250 kVA. Z nové transformační stanice bude elektrická energie rozvedena kabelovou sítí NN. Rozvody NN budou navrženy v souvislosti s návrhem dopravní a technické infrastruktury uvnitř řešené plochy v okružním zapojení tak, aby bylo možno zajistit dodávku do odběrných míst ze dvou stran.
V návrhu bude navržena přeložka stávající trasy nadzemního vedení NN, které v současné době omezuje zamýšlenou výstavbu v západní části řešeného území.

 

·        Veřejné osvětlení, pevné trakční zařízení:

Veřejné osvětlení nové plochy bude napojeno na stávající rozvody VO podél Žežické ulice.

Stožáry trakčního vedení osazené trakčním zařízením trolejového vedení v trase linek MHD nebudou výstavbou dotčeny.

 

·      Plyn

Řešenou plochu bude možné napojit na středotlaký plynovod DN 200, který prochází územím Krásného Března podél Neštěmické ulice. Záměr představuje vybudování cca 800 m dlouhé nové trasy STL plynovodu podél Žežické ulice.

 

·        Zásobování teplem

Změna ÚPn bude respektovat Územní energetickou koncepci města Ústí nad Labem. V souladu s touto dokumentací je jako základní energetické médium pro vytápění zástavby v řešené ploše (součást obvodu B 4) možné využít centrální zdroj tepla (Teplárna Trmice), případně zemní plyn nebo el. energii.Pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody sídliště v Krásném Březně je využíváno teplo z teplárny v Trmicích, rozváděné parními potrubními rozvody do výměníkových stanic. V blízkosti řešené plochy jsou k dispozici dvě výměníkové stanice VS1 a VS2. Bude navržen způsob případného napojení nové zástavby na CZT.

 

·        Spoje

Z hlediska připojení účastníků telefonního provozu je přípojná telefonní ústředna v Ústí n/L,
s provozovanou vzdálenou účastnickou jednotkou RSU v samostatném objektu pod silnicí Výstupní. Napojení nové výstavby je možné z RSU samostatným tlf. kabelem uloženým do chráničky. V řešené ploše bude nutné vybudovat účastnický rozvaděč SIS 200.

Přes řešenou plochu prochází provozovaná radioreléová trasa v úseku RKS Buková hora (k.ú. Velké Stínky) – RS Klíše (k.ú. Bukov).

 

·        Nakládání s odpady

Na řešené ploše, ani v její blízkosti se nenalézá řízená skládka. Drobné černé skládky budou odstraněny.

Nová zástavba bude napojena na stávající způsob svozu odpadů (Technické služby města Ústí nad Labem).

 

 

            k) Požadavky vyplývající z dalších právních předpisů (např. zájmů obrany státu, civilní ochrany, ochrany ložisek nerostných surovin a jejich těžbu, ochranu před povodněmi
a podobně)

 

V řešené ploše není evidováno žádné výhradní ložisko užitkových nerostů, chráněné ložiskové území ani dobývací prostor.

Nejsou zde evidovány sesuvy či jiné svahové deformace. Z hlediska radonového nebezpečí jde o území ve velmi nízké až přechodné, lokálně až střední kategorii radonového indexu geologického podloží.

 

            l) Požadavky a podmínky pro řešení vzájemných vztahů částí obce a vztahů se sousedními obcemi.

 

Změna ÚPn nemá dopad na sousední obce.

Nová rozvojová plocha navazuje na stávající zástavbu města a vytváří přechod mezi výškopodlažní zástavbou sídliště a volnou krajinou.

          

            m) Požadavky na nutné asanační zásahy

 

Nejsou požadavky.

 

 

            n) Okruhy problémů řešení, vyplývající z průzkumů a rozborů

 

·        Rezidenční funkce nové zastavitelné plochy by měla být doplněna drobnou vybaveností pro rozvoj příměstské rekreace. Jako součást obytné zástavby budou přípustné i drobné provozovny obchodu a služeb, zejména služeb spojených s rekreací a sportem.

 

·        Průchodnost ze sídliště do krajiny musí být zachována. Součástí řešení dopravy by měly být pěší trasy ze sídliště do řešené plochy a do krajiny (např. obnova zarostlých původních cest nebo mohou vycházet z přirozeně vyšlapaných pěšin).  Hlavní pěší osa ze sídliště do krajiny bude nejvhodnější místem pro situování vybavenosti.

 

·        Přístup k vodojemu „Autoškola“  a do zahrádkářské osady u Pekelského potoka musí být zachován.

 

·        Vrostlé hodnotné stromy zůstanou zachovány. Pro podrobnější stupně ÚPD je nezbytné tyto stromy spolu s v mapě neznačenými úvozy geodeticky zaměřit (včetně výškopisu).

 

·        D důvodu situování plochy v ochranné zóně nadregionálního biokoridoru navrhnout hustotu zástavby rozvolněnou a to zejména v horních (severních) partiích plochy, které se nacházejí v přímém kontaktu s NRBK.

 

·          Je třeba minimalizovat zrychlení odtoku povrchových, resp. dešťových vod, vyvolané novou výstavbou. Řešit odvedení dešťových vod z hlavních přístupových komunikací (svodem do kanalizace nebo svedením do retenční nádrže a následným zasakováním).  

 

·        Zásobování nové výstavby pitnou vodou řešit napojením ze stávajícího vodovodního řadu DN 200 LTHV místě napojení nových vodovodních rozvodů bude nutné realizovat posilovací stanici s akumulací v dimenzi plánované potřeby pitné vody pro celou řešenou plochu. 

 

·      Řešit odvedení splaškových vod z nové výstavby napojením do stávajícího kanalizačního systému sídliště bez nutnosti předčištění. 

 

·        Navrhnout základní energetické médium pro vytápění zástavby v řešené ploše (součást obvodu B 4) – posoudit možnost využití centrálního zdroje tepla (Teplárna Trmice), zemního plynu nebo el. energie. Navrhnout přeložku nadzemního volného vedení NN.

 

 

            o) Výkres limitů využití území, vyplývající z právních předpisů a správních rozhodnutí, včetně stanovených záplavových území

 

Výkres obsahuje tyto limity:

·        Ochranné pásmo silnice III/25847 činí dle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích v nezastavěném území 15m od osy vozovky.

·        Ochranné pásmo nadzemního vedení NN je ze zákona 458/2000Sb vymezeno svislými rovinami vedenými po obou stranách vedení ve vzdálenosti 1 metr na obě strany od jeho okraje.

·        Ochranné pásmo trakčního kabelu VN je ze zákona 266/94 Sb. 1 metr na každou stranu. Ochranné pásmo základu trakčního stožáru  je ze zákona 266/94 Sb. 2 metry na každou stranu.

·        Přes řešenou plochu prochází provozovaná radioreléová trasa v úseku RKS Buková hora (k.ú. Velké Stínky) – RS Klíše (k.ú. Bukov). České radiokomunikace požadují při konkrétní výstavbě předložit projektovou dokumentaci k posouzení z hlediska výškového průběhu RR tras nad navrhovanou stavbou.

·        Ochranná zóna nadregionálního biokoridoru K 10 Stříbrný roh(19) – Polabský luh(7) je vymezena ve vzdálenosti 2km na obě strany od osy biokoridoru. V ochranné zóně jsou chráněna veškerá stávající přírodě blízká společenstva, shodná se společenstvy NRBK.

 

 

            p) Požadavky na rozsah a způsob zpracování řešení návrhu, včetně požadavků na regulaci využití a uspořádání ploch

Vzhle   Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o jednoduchou změnu, spojuje se dle § 31 odst. 2) zákona č. 50/1976 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zpracování a projednání konceptu řešení a návrhu změny ÚPn. Následným krokem při pořizování změny ÚPn bude tedy zpracování a projednání návrhu změny ÚPn, jehož součástí bude veřejné jednání.

Návrh změny ÚPn SÚ Ústí nad Labem „RD Krásné Březno – Na vinici“ bude zpracován v rozsahu přílohy č. 2 k Vyhlášce č. 135/2001 Sb., o územně plánovacích podkladech a územně plánovací dokumentaci v platném znění, a v souladu s § 22 zákona  č. 50/1976 Sb.(stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Návrh řešení změny ÚPn bude odevzdán pořizovateli, tj. Oddělení územního plánování ORI MmÚ ve dvou vyhotoveních. Návrh změny ÚPn bude zpracován digitálně pomocí grafického informačního systému MapInfo a bude obsahovat následující tištěné výstupy:

 textovou část -průvodní zprávu včetně vyhodnocení předpokládaných důsledků  navrhovaného řešení na zemědělský půdní fond (dle příl. č.3 k vyhlášce 13/1994 Sb. o ochraně půdního fondu)

grafickou část -      výkres širších vztahů v měř.      1 : 10.000

              hlavní výkres                            1 : 5.000 (příp. 1 . 2.000)

              doplňující výkresy dle potřeby

              schema hlavního výkresu          formát A4

 

Po přeřazení předmětného území do zastavitelné lokality budou stanoveny závazné regulativy pro činnosti a děje v řešeném území, tzn. Že bude jednoznačně specifikováno přípustné/nepřípustné funkční využití území. Tyto regulativy budou v souladu OZV
č. 45/1996  (čl. 14 – regulativy pro plochy označené indexem „I”).  

 

Příloha: výkres limitů využití území