Ústecký půlmaraton prolomil hodinovou metu

19.9.2016
Počasí svědčilo běžcům, díky kterým se ústecký 1/2Maratonu zapsal do historie. Keňan Barselius Kipyego, vítěz závodu, první zaběhl čas pod jednu hodinu.

Tradiční součástí sportovní události byl závod českého poháru handbikerů, který soutěžní den odstartoval. Poté následoval rodinný běh, kde se na start postavilo 2500 běžců - dětí, maminek a tatínků s kočárky a malými ratolestmi i seniorů. Mezi nimi nechyběla primátorka města Věra Nechybová, která běžela s dcerou a vnučkou. Zažila jsem si neuvěřitelnou atmosféru závodu, všichni kolem nás běželi s radostí a úsměvy. „Podél trati nás povzbuzovali báječní diváci, které neodradil ani deštík. Jsem pyšná nejen na sebe, ale hlavně na všechny Ústečany i přespolní, kteří se zapojili do krásné sportovní akce, vytvořili nezapomenutelnou atmosféru a ještě si s chutí zasportovali,“ řekla primátorka Nechybová.

Do hlavního závodu, který odstartovala primátorka Věra Nechybová, se postavilo na 3600 běžců. Vysněná meta tak byla pokořena při šestém ročníku závodu Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem, který se pyšní světovým časem pod jednu hodinu. „V cíli nám opět pršelo, ale byly to kapky štěstí. Štěstí, které přineslo Ústí další rekord,“ chlubila se primátorka Věra Nechybová.

Vítězný čas 59:15 je rekordem závodu i osobním maximem keňského vytrvalce Barseliuse Kipyego, který si pochvaloval ústeckou rychlou trať i počasí. Druhý v pořadí Adugna Takele doběhl v čase 1:01:31, bronz bral Abraham Kipyatich (1:01:40).

„Výkon vítěze dělá z ústeckého závodu čtvrtý nejrychlejší půlmaraton letošního roku," pochvaloval si předseda organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Peres Jepchirchirová, ženská vítězka s časem 1:07:24, ztratila cenné vteřiny těsně před cílem, kdy se jí vyzula povolená bota.

Z Čechů byl nejrychlejší Jiří Homoláč s časem 1:05:41, což znamená nový český rekord závodu. Ivana Sekyrová jako první česká žena protnula cílovou pásku na 1:17:40.

Zajímavosti závodu
Vyprodalo se 3 600 startovních čísel v hlavním běhu a 2 500 v rodinném běhu.
66 procent běžců tvořili muži, jejich průměrný věk byl 38,8 let, u žen 35,7 let
Celkem se na startu objevilo 36 národností.
Vypilo se 18 250 litrů vody.
Snědlo se 750 kg banánů, 1 295 kg pomerančů, 24 kg soli a 21 kg cukru.
Při závodě pomáhalo 645 dobrovolníků.
Závodu se zúčastnila poprvé primátorka města.

Nezapomenutelná atmosféra těsně před startem rodinného běhu.

Na startu je 2 500 účastníků všech věkových kategorií.

Do cíle rodinného běhu běželi víc než o závod...

Maminky, tatínkové, děti.....s úsměvem a radostí....

I primátorka města se svojí vnučkou Terezkou doběhla do cíle rodinného běhu s úsměvem a nadšením.

V cíli na běžce čekali s medailí představitelé města, náměstek Jiří Madar si atmosféru vychutnával.

Na startu hlavního závodu byli elitní běžci, kteří překonali rekord trati.

Zasloužená medaile v cíli hlavního závodu od primátorky města Věry Nechybové.