Na ústeckém 1/2Maratonu padl nejlepší český výkon roku

15.9.2014
Do města opět přijeli na ústecký půlmaraton bojovat špičkoví běžci z celého světa.

„Motivace zaběhat si s celebritami byla i na letošním ročníku ústeckého půlmaratonu obrovská. Cítím obrovskou poctu, že jsem mohl být u zrodu této tradice. Jsem pyšný na to, že se ústecký půlmaraton stal pro mnoho lidí nezapomenutelným zážitkem a i nedílnou součástí města Ústí nad Labem,“ sdělil primátor Vít Mandík.

Etiopský vytrvalec Adugna Takele se na pátý pokus dočkal vítězství v RunCzech běžecké lize. Nejlepší mezi ženami na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem byla Correti Jepkoech z Keni. Ta po triumfu na 10 km v Birell Grand Prix Praha minulou sobotu získala český double. Útok na rekordní časy závodu zhatil běžcům déšť, přesto ti nejlepší zaostali jen těsně. České prvenství si vyběhli Milan Kocourek a Ivana Sekyrová.

Očekával se atak rekordních časů, jenže krátce před startem se pár kapek změnilo v hustý déšť, který ustal až v druhé části závodu. Ještě na desátém kilometru běžela pospolu elitní sedmička za 28:37, jen sedm vteřin za plánem tempa pod hodinu. Postupně se však skupina ztenčovala, na 12. km z ní odpadl i hlavní favorit Atsedu Tsegay, držitel čtvrtého nejrychlejšího půlmaratonského času všech dob. Jenže tady v Ústí to byl teprve jeho první závod po jarním onemocnění břišním tyfem.

Na čele udávali tempo nejčastěji Talam a Kusuro. Dva kilometry před cílem se však odpoutal 25letý Adugna Tekele, devátý muž letošního mistrovství světa v půlmaratonu v Kodani. Cílem proběhl v čase 1:00:45, sedm vteřin za loňským rekordem závodu Philemona Lima. „Dlouho jsme spolupracovali, to mi pomohlo. Pak jsem se rozhodl vyrazit sám, rekord závodu byl pořád na dosah,“ jen mírně zalitoval Takele.

O 13 vteřin za ním doběhl druhý jeho krajan Azmeraw Bekele, třetí skončil Geofrey Kusuro z Ugandy. Keňská velmoc se tedy senzačně nevešla na stupně vítězů.

Postarat se o to musely ženy, které je obsadily komplet celé. Correti Jepkoech, kterou více než polovinu trati doporovázel český maratonský mistr Petr Pechek, předvedla velmi bojovný výkon. Teprve 23letá vytrvalkyně zaostala 27 vteřin za rekordem závodu (1:09:35). Ve finiši druhá doběhla Helah Kiprop a třetí Esther Ndiema. „Bolelo mě stehno, ale dokázala jsem útočit a to se mi vyplatilo. Déšť se mi nelíbil, přesto jsem spokojená s osobním rekordem,“ prohlásila vítězka.

Český souboj vyhrál specialista na kratší tratě Milan Kocourek ve svém teprve druhém půlmaratonu. Časem 1:05:47 vytvořil nejlepší český výkon roku i závodu a byl na 12. místě druhým Evropanem. „Od pátého kilometru jsem běžel sám, Japonce před sebou jsem nemohl za boha dohnat. Podařilo se mi to až ke konci, kdy už to byl boj o přežití. Půlmaraton je na mě pořád dlouhý, rozběnuto jsem to měl skoro stejně rychle jako desítku minulý týden v Praze. Ale mám po dráhové sezoně a sedí mi to do plánu,“ radoval se z vylepšení loňského času o 1:20 minuty muž, který se chystá na mistrovství Evropy v krosu.

Mezi ženami porazila nejlepší Evropanka, celkově devátá Ivana Sekyrová (1:19:18) o dvě a půl minuty Petru Kamínkovou – útok na český výkon roku však nevyšel navzdory podpoře vodiče Jana Sokola. „Na dvanáctém kilometru jsem cítila, že to není ono a na patnáctém se mi to potvrdilo. Nešlo to, nohy neběžely, i když tepovka byla dobrá. Možná lepší, kdyby celou dobu pršelo,“ říkala česká olympionička.

Slušné výkony předvedli i další zajímavé tváře, například bývalý boxer Lukáš Konečný si splnil svůj cíl časem 1:29:45. V dm rodinném běhu startovali olympijští vítězové Kateřina Neumannová a Martin Doktor se svými potomky. Spolchemie Handbike 1/2Maraton na hodinu a jedno kolo celkově vyhrál stejně jako loni Václav Antal, třetí skončil několikanásobný havajský Ironman Zbyněk Švehla – oba ujeli více než 32 km, ukázal se i paralympijský vítěz v plavání Martin Kovář.

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem přilákal na start tisíce běžců na start, 1 800 účastníků dm rodinného běhu a mnoho fanoušků, kteří podél trati navzdory počasí vytvořili báječnou atmosféru.