Na Půlmaratonu v Ústí nad Labem padaly rekordy

16.9.2013
Půlmaratonu oceněného stříbrnou známkou IAAF se v neděli v Ústí nad Labem účastnila světová atletická špička i široká veřejnost.

Na start 3. ročníku akce se ve třech závodech postavilo na 4200 běžců. Jako první odstartoval v 10:15 hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček Rodinný běh Spolchemie, kterého se zúčastnily všechny kategorie: Děti, maminky a tatínkové, rodiče s kočárky, mladí lidé i senioři. Radost z běhu byla vidět na všech.

Premiéru v RunCzech běžecké lize měl závod handbikerů, který v 11:30 odstartovala náměstkyně primátora Zuzana Kailová. Na 18,6 kilometrové trati zvítězil Václav Antal (31:31).

Výstřelem ze startovní pistole dal ve 13:00 primátor Vít Mandík pokyn ke startu hlavního závodu. Ve třetím ročníku Mattoni půlmaratonu RunCzech běžecké ligy se dalo do pohybu na 3 000 běžců 36 národností. Po celé trati je mohutně povzbuzovaly davy diváků.

Sportovní úroveň závodu byla velmi vysoká. Rekord padl v mužské i ženské kategorii. Překonali jej keňští běžci Philemon Limo (1:00:38) a Josephine Chepkoech (1:09:08). Nejrychlejšími Čechy byli Jiří Homoláč (1:05:50), který zaostal jen devět vteřin za svým osobním rekordem, a Ivana Sekyrová (1:17:39). Řada běžců předvedla osobní maxima – profesionální mistr Evropy v boxu Lukáš Konečný zaběhl skvělých 1:31:23. Herec a moderátor Dalibor Gondík zvládl trať za 1:35:01.

„Sportovní rekordy se staly ozdobou závodu. Byli jsme při atletické události světového významu. Závod se vydařil, město ožilo sportem a naši občané mu znovu vytvořili skvělou atmosféru. Děkuji všem za perfektně odvedenou práci a těším se již teď na další ročník,“ uvedl primátor města Vít Mandík.

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem
Muži: 1. Philemon Limo (Keňa) 1:00:38; 2. Negewo (Etiopie) -2, 3; Lomerinyang (Keňa) -37; 4. Tola (Etiopie) -49; 5. Bor -1:32:00; 6. Chebii (oba Keňa) -1:55,… 11. Homoláč 1:05:50,… 14. Kocourek 1:07:17, 15. Fejfar 1:07:41 (všichni ČR).

Ženy: 1. Josephine Chepkoech 1:09:08; 2. Chepkwony (obě Keňa) -1:4;, 3. Moges (Etiopie) -2:59,… 9. Sekyrová 1:17:39, 10. Kamínková 1:19:33, 11. Lajdová 1:20:56 (všechny ČR).