Lanovka na Větruši přepravila už více než 100 tisíc lidí

Lanovka na Větruši přepravila už více než 100 tisíc lidí
21.4.2011
Sedmého prosince se kabinková lanovka dočkala prvních návštěvníků. 19. dubna padl stotisící návštěvník.

   „To čekal málokdo. Jsem rád, že i přes kritiky několika málo Ústečanů se lanová dráha dočkala takové návštěvnosti. A co víc, jezdí k nám do města řada lidí odjinud jen proto, že se o této výjimečnosti dozvěděli buď z tisku, nebo z televize. Jsem přesvědčený o tom, že lanovka přispívá k rozvoji cestovního ruchu a že kromě hradu Střekova nebo našich zdymadel můžeme návštěvníkům nabídnout nevšední pohled na naše město“, řekl náměstek primátora Jan Řeřicha, který stál u zrodu myšlenky zpřístupnit Větruši všem návštěvníkům, tedy i lidem se zdravotními problémy, kteří se jinak na Větruši nedostali.

   Sto tosícím návštěvníkem lanovky se stala Anna Klodrová z Duchcova, která od náměstka primátora Jana Řeřichy dostala řadu upomínkových předmětů vztahujících se k našemu městu. „Nikdy jsem nic nevyhrála a co se lanovky týče, jezdíme sem často s rodinou. Také jsme několikrát byli ve vaší zoologické zahradě. Vaše město se mi moc líbí“, řekla výherkyně před nástupem do lanovky.

   Lanová dráha je bezbariérová a výletníci padesátimetrové převýšení z dolní stanice, která je v OC Forum, do horní stanice na kopec Větruše, zvládnou za dvě minuty. Jedná se o nejdelší visutou lanovou dráhu v Česku bez samostatně stojících podpěr. Až do konce srpna je ve zkušebním provozu. „Zatím jsme tu měli dva menší problémy, kdy lanovka stála několik dnů. Ovšem cestujícím žádné nebezpečí nehrozilo. Naše středisko je napojené na centrum švýcarského výrobce, vzniklé problémy tedy řešíme s jejich techniky“, řekl náčelník lanové dráhy Václav Müller.

   Délka lanové dráhy je 330 metrů. Za hodinu přepraví 390 lidí jedním směrem. „Největší zájem o lanovku bývá o víkendu, kdy většina návštěvníků spojí jízdu s prohlídkou zámečku Větruše. Lidé se také mohou podívat do zrcadlového bludiště a děti se rády schovávají v přírodním bludišti. K dispozici jsou také tenisové kurty s dětským koutkem. Řada lidí také bere Větruši jako výchozí bod pro další turistické cesty“, doplnil náměstek primátora Jan Řeřicha.

   Provozovatelem lanové dráhy na Větruši je Dopravní podnik města Ústí nad Labem. Lanovka je v provozu denně od osmi do dvaceti dvou hodin. Cena jízdného je 15 korun, děti do šesti let a držitelé průkazů ZTP mají dopravu zdarma. „Z důvodu pravidelné údržby lanovka nejezdí každé první pondělí v měsíci“, upřesnil Tomáš Kraus, ředitel Dopravního podniku města Ústí nad Labem.

   Město před jedenácti lety uvažovalo o výstavbě lanové dráhy v areálu ústecké ZOO. Po opravě zámečku Větruše v roce 2005 se ale rozhodlo vybudovat lanovku právě na Větruši. „Mnoho lidí se na jednu z našich dominant dívalo pouze z centra města. Přístupové cesty nezvládli lidé starší či zdravotně postižení a ani s malými dětmi nebylo mnohdy možné vydat se na výlet na Větruši. Ale ani v zimním období se motoristé na zámeček nedostali. Jsem přesvědčený o tom, že lanová dráha zpřístupnila Větruši všem. I proto jsem velmi rád, že se naše domněnka potvrdila a přeji všem, ať Ústečanům či návštěvníkům města, ať nám lanovka slouží a těší se takovému zájmu jako doposud“, uzavřel náměstek primátora Jan Řeřicha.